20η αγωνιστική

*Μετρούν 2/2 αναμετρήσεις με No Goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα 2 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1 εκτός έδρας, εναντίον της Καρταχένα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έμειναν στο μηδέν. Στο 55’ ο Πατσέκο σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Στο 90+5’ ο Ορτούνιο έχασε πέναλτι για την Καρταχένα.

Η Βιγιαρεάλ Β’ πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε στην έδρα της Καρταχένα (0-1), χάρη σε ένα τέρμα από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μιγκέλ Άλβαρεθ, είναι δεδομένο ότι έχει αφήσει καλές εντυπώσεις συνολικά, με την παρουσία της στο φετινό πρωτάθλημα και έβγαλε αντίδραση έπειτα από δύο διαδοχικές αναμετρήσεις στις οποίες μάζεψε μόλις έναν πόντο, χωρίς καν να σκοράρει σε 180 λεπτά.

Έμεινε στο μηδέν με αντίπαλο τη Λεγανές (0-0) εντός έδρας και νωρίτερα, έχασε από την ανώτερη Αλαβές εκτός έδρας με 2-0. Βρίσκεται στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζει με πρωταρχικό στόχο τη συντομότερη επίτευξη της παραμονής στην κατηγορία. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο μπακ ντε λα Φουέντε. Τραυματίας ο Ίκερ Γκουχόν. Επιστρέφουν οι Χιάνι, Ιοσίφοφ και Κογιάδο.

Βιγιαρεάλ Β’ Στατιστικά

*7/8 παιχνίδια τελευταία είχαν No Goal

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας, της Αλαβές, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 33’ ο Γκαγέγο έχασε πέναλτι, όμως έδωσε ασίστ στον Τέτο στο 38’ για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 51’ ο Γκαγέγο σκόραρε για το 2-0 των γηπεδούχων, ενώ στο 81’ ο Σιλά μείωσε για την Αλαβές και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τενερίφη προέρχεται από μια πολύ σημαντική επιτυχία, που δίνει “ανάσα” στην ομάδα αλλά και στον Λουίς Μιγκέλ Ράμις, ο οποίος είχε μια μίνι περίοδο αμφισβήτησης. Είναι εγνωσμένης αξίας προπονητής στην κατηγορία, ωστόσο, οι δύο σερί επίσημες ήττες και μία συντριβή σε φιλικό… γιορτής, έφεραν γκρίνια για λίγο. Παρ’ όλα αυτά, η Τενερίφη έβγαλε αντίδραση, εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και επιβλήθηκε της πρωτοπόρου ως τότε Αλαβές (2-1).

Σίγουρα την… πλήγωσαν οι διαδοχικές αποτυχίες, στο ματς εναντίον της Οβιέδο, φάνηκε να μην έχει συνέλθει από την προηγούμενη ήττα στο ντέρμπι των Κανάριων Νήσων, με αντίπαλο τη Λας Πάλμας. Εξακολουθεί να είναι χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και η πορεία που πραγματοποιεί δεν είναι ικανοποιητική. Μετρά μόλις έξι νίκες σε 19 αναμετρήσεις. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκ νέου διαθέσιμος ο Χοσέ Χουράδο, όμως είναι πολύ σημαντικές απώλειες οι Νάτσο Μαρτίνεθ και Ένρικ Γκαγέγο λόγω καρτών και Τέτο εξαιτίας τραυματισμού.