* 13η αγωνιστική

ΣΜΟΛΕΒΙΤΣΙ

Μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες, η Σμολέβιτσι πανηγύρισε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Μπράζεβιτς επικράτησε των Γκοροντέγια (2-0 εντός έδρας) και Γκόμελ (2-0 εκτός έδρας). Τη Δευτέρα (18/6) κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 37’ με το γκολ του Σαζάνοβιτς. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 50’ ο Βάσκοβ.

Στις πέντε συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σμολέβιτσι για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Στις τρεις σημειώθηκε GG, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στην αποστολή της Σμολέβιτσι επιστρέφει για τη σημερινή αναμέτρηση ο Λουκχτάνοβ (ΑΜ, 4/0), την ώρα που ο προπονητής του δεν αντιμετωπίζει κάποιο νεότερο αγωνιστικό πρόβλημα.

Προηγούμενο ματς: Η Σμολέβιτσι γνώρισε την ήττα με 6-0 από την Μπάλτικα σε φιλική αναμέτρηση

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σμολέβιτσι για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Σμολέβιτσι – Νέμαν Γκρόντνο παίζει στην Betshop

ΝΕΜΑΝ ΓΚΡΟΝΤΝΟ

Μία νίκη πανηγύρισε η Νέμαν Γκρόντνο στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτήν κόντρα στη Λουχ Μινσκ (2-1 εκτός έδρας) στις 11 του μηνός. Στις υπόλοιπες, το συγκρότημα του Κοβάλεβιτς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σαχτιόρ (1-0 εντός έδρας) και ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (3-2 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Σίγκνεβιτς στο 20’, προτού ο Ίβανιτς διπλασιάσει τα τέρματά τους εννέα λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν ισάριθμες φορές με τους Γιακίμοβ (40’) και Μουκάμ (65’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Σκάβις, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης η αστυνομία συνέλαβε 13 οπαδούς της Νέμαν Γκρόντνο, καθώς άναψαν καπνογόνα και φωτοβολίδες εντός γηπέδου. Οι περισσότεροι από αυτούς τη γλύτωσαν με πρόστιμα. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Νέμαν Γκρόντνο για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε GG. Στα πιτς παραμένουν οι Κουργκάνσκι (ΤΕ, 4/0), Ζούμπκοφ (ΑΜ, 2/0) και Ρούντικ (ΜΕ, 0/0).

Προηγούμενο ματς: Η Νέμαν Γκρόντνο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Νέμαν Γκρόντνο πανηγύρισε τη νίκη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.