*Μπαράζ παραμονής/ανόδου ανάμεσα σε 2. Μπουντεσλίγκα (Μπίλεφελντ) και 3. Λίγκα (Βέχεν). Διπλές αναμετρήσεις. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ρεβάνς στην έδρα της Μπίλεφελντ είναι προγραμματισμένη για τις 6 του μηνός.

*GG στα 4/5 τελευταία Βέχεν – Μπίλεφελντ.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΕΧΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Χάλεσερ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γιάκομπσεν στο 44′.

Προσπερνώντας το εμπόδιο της Χάλεσερ (1-0 εντός) η Βέχεν πανηγύρισε, έστω για λίγα λεπτά, την απευθείας άνοδο στη 2. Μπουντεσλίγκα. Την ίδια ώρα η Όσναμπρικ βρισκόταν πίσω στο σκορ από την Ντόρτμουντ Β’, ωστόσο πραγματοποιώντας επική ανατροπή στις καθυστερήσεις (90+4′, 90+6′) έφτασε τους 70 βαθμούς κι εξασφάλισε την 3η θέση χάρη στη διαφορά γκολ μεταξύ των δύο ομάδων (+21 έναντι +20).

Κάπως έτσι κόπηκαν απότομα τα πανηγύρια τόσο των ποδοσφαιριστών, όσο των φιλάθλων που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της “BRITA-Arena”. Η Βέχεν καλείται να σηκώσει κεφάλι ενόψει των δύο αναμετρήσεων με την Μπίλεφελντ, αν θέλει να διεκδικήσει την άνοδο στην ανώτερη κατηγορία. Εντός έδρας μετράει πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις (μία ήττα). Αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις που υποδέχτηκε την Μπίλεφελντ (0-2-2).

ΒΕΧΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-0) από το Μαγδεμβούργο. Σκόραραν οι Κοντέ (38′, 51′), Ατίκ (45′ πεν.) και Κέκα (67′).

Επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα του βαθμολογικά αδιάφορου Μαγδεμβούργου (4-0), η Μπίλεφελντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπράουνσβαϊγκ σε αυτή της (επίσης) αδιάφορης Χάνσα Ρόστοκ. Κάπως έτσι τερμάτισε στη 16η θέση της 2. Μπουντεσλίγκα και, πλέον, καλείται να διεκδικήσει την παραμονή της μέσα από τη διαδικασία των μπαράζ.

Έχει σύμμαχο την παράδοση στις αναμετρήσεις με τη Βέχεν: Γνώρισε την ήττα στην πρώτη μεταξύ τους (1-0 εντός τον Αύγουστο 2011), έκτοτε σημείωσε τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. “Από το απόγευμα της Κυριακής δεν είμαστε πλέον στη δεύτερη κατηγορία. Δεν έχουμε να υπερασπιστούμε κάτι. Πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας”, είπε ο προπονητής Κόσινατ.