*13η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπρέινταμπλικ – Βέστρι 4-0

*Στο Λιγκ Καπ: Μπρέινταμπλικ – Βέστρι 1-1

ΒΕΣΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Φραμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Τόρνταρσον (17′), Έγκισον (39′) και Γκούντγιονσον (48′). Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Μπιάρνασον στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το αρνητικό 3Χ3 πραγματοποίησε η Βέστρι μπροστά στο κοινό της με την Φραμ. Επιβεβαίωσε από νωρίς το ρόλο του αουτσάιντερ που έφερε, δεχόμενη δύο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Πίεσε για το γκολ της τιμής το οποίο πέτυχε στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Ξεχώρισε με την εμφάνισή του μόνο ο Σονγκάνι, σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές της. Στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις η Βέστρι επικράτησε μόνο της Στιάρναν (4-2 εντός) στις 2 Ιουνίου (μία ισοπαλία, επτά ήττες). Στις επτά από αυτές δέχτηκε 3+ γκολ, δεν σκόραρε μόλις σε μία.

ΒΕΣΤΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Χαφνάρφιορντουρ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τόρνταρσον στο 42′.

Επτά αναμετρήσεις κράτησε το αήττητο σερί της Μπρέινταμπλικ (5-2-0), έλαβε τέλος στην έδρα της Χαφνάρφιορντουρ την προηγούμενη βδομάδα. Κάτω του μετρίου εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του Άρνασον, ξεχώρισε το αμυντικό δίδυμο Μαργκρέιρσον – Μουμίνοβιτς. Ολοκλήρωσε χωρίς σουτ στην αντίπαλη εστία και με μόλις 0.32 xGoals, απόδοση που σίγουρα δεν αρμόζει στην ποιότητά της.

Στις τέσσερις προηγούμενες εξόδους της η Μπρέινταμπλικ πανηγύρισε ισάριθμες νίκες με διαφορά γκολ 12-3. Ανεβάζει στροφές κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έχει πετύχει 20 από τα συνολικά 27 γκολ της στο πρωτάθλημα. Στις έξι εκτός έδρας αγωνιστικές σκοράρει κατά μέσο όρο 2.17 γκολ και δέχεται 1.33.