*Στον πρώτο γύρο: Έμπολι – Ελλάς Βερόνα 0-1

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Ίντερ. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 1-0 στο 13′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ανρί στο 74′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρατέζι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Λάζοβιτς για την Ελλάς Βερόνα, η οποία αστόχησε σε πέναλτι του Ανρί στο 90+10′.

Λίγα εκατοστά μακριά από την ισοπαλία στο “Giuseppe Meazza” με την Ίντερ έφτασε η Ελλάς Βερόνα, με τον Ανρί να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έμεινε ζωντανή στην αναμέτρηση χάρη σε δύο απίστευτες χαμένες ευκαιρίες του Αρναούτοβιτς, προτού οι γηπεδούχοι πάρουν εκ νέου προβάδισμα με τον Φρατέζι στο 90+3′.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν το εν λόγω γκολ υπάρχει ξεκάθαρη αγκωνιά του Μπαστόνι σε αμυντικό των “τζιαλομπλού” που… διέφυγε τόσο από τον διαιτητή, όσο τον VAR. Δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Μπαρόνι, τρίτη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις 18 τελευταίες αναμετρήσεις του επί της Κάλιαρι (2-0 εντός) στις 23 Δεκεμβρίου (πέντε ισοπαλίες, 12 ήττες). Δεν πρόκειται να αλλάξει η τριπλέτα (Ενγκόνζ, Σούσλοφ, Μπουλά) πίσω από το μοναδικό προωθημένο Τζούριτς. Τιμωρημένος είναι ο Λάζοβιτς. Μετά τον Χίεν (ΑΜ), αποχώρησε και ο Τερατσιάνο (ΑΜ) έναντι 4,5 εκ. ευρώ για λογαριασμό της Μίλαν.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από τη Μίλαν. Σκόραραν οι Λόφτους Τσικ (11′), Ζιρού (31′ πεν.) και Τραορέ (88′).

Ήττα με κατεβασμένα χέρια γνώρισε η Έμπολι από τη Μίλαν στο “Carlo Castellani”, δίνοντας συνέχεια σε δύο αρνητικά σερί: Αφενός δεν σκοράρει σε τέσσερις αναμετρήσεις, αφετέρου αγνοεί τη νίκη σε επτά με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο.

Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο, κι ενώ το σκορ ήταν στο 0-2, χωρίς, ωστόσο, να ανησυχεί ιδιαίτερα τον αντίπαλο πορτιέρο. Οι “ατζούρι” παραμένουν στους 13 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από τη σημερινή αντίπαλό τους και στο -2 από τη ζώνη ασφαλείας. Στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Ελλάς Βερόνα επικράτησαν με 4-3 τον Δεκέμβριο 2021 για το Κύπελλο Ιταλίας κι αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) την προηγούμενη σεζόν.

Νοκ άουτ τέθηκαν οι Μπαστόνι και Εμπουέχι, στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα βρεθεί ο Μπερεζίνσκι που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Κεκέις. Δανεικός από την Σπέτσια ήρθε ο Ζουρκόφσκι (ΜΕ), αποκτήθηκε έναντι 450.000 ευρώ ο νεαρός Γκολιχίντζε (ΑΜ) από την Τορπέντο Κουτάισι.