* 12η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 4 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal

* Η Χέρτα έχει κερδίσει μόλις ένα από τα 15 τελευταία μεταξύ τους (1-8-6)!

ΒΕΡΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Φράιμπουργκ. Στο 14ο λεπτό αποβλήθηκε ο Φριντλ της Βέρντερ, στο 56’ σκόραρε ο Κούμπλερ και στο 80’ το πέναλτι του Γκρίφο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τρεις διαδοχικές αποτυχίες για την ομάδα της Βρέμης μέσα σε μία εβδομάδα, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Μάιντζ (0-2) και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Πάντερμπορν (στα πέναλτι, 2-2 κ.δ.), το Σάββατο λύγισε και στο Φράιμπουργκ, πληρώνοντας εν πολλοίς την αποβολή της νωρίς στο ματς.

Αναγκαστικά περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με 10 παίκτες, αλλά είχε την στιγμή της από στατική φάση να σκοράρει πριν το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο ρίσκο που πήρε μετά το γκολ απειλήθηκε πριν υποπέσει στο πέναλτι που “τέλειωσε” το ματς.

Τιμωρημένος ο στόπερ Φριντλ, τραυματίες οι Μπομ (χαφ), Ραπ (χαφ) και Σαλιφού (χαφ), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Βελίκοβιτς (στόπερ).

ΒΕΡΝΤΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 3.5 τα 3/5 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σάλκε. Ο Τουσάρ άνοιξε το σκορ για την Χέρτα στο 49ο λεπτό, ο Μολέ ισοφάρισε για την Σάλκε στο 85’ και τρία λεπτά αργότερα ο Κανγκά έκρινε το παιχνίδι.

Επιστροφή στις νίκες μετά από σχεδόν 50 ημέρες για την Χέρτα, βρήκε τον κατάλληλο αντίπαλο για να την πετύχει, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη κατάσταση της Σάλκε για το πρώτο της φετινό “τρίποντο” στο Βερολίνο.

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο, με πυλώνα ανάπτυξης τον φορμαρισμένο Λουκεμπάκιο επιτέθηκε, αυτός δημιούργησε την καλύτερη ευκαιρία της πριν την ανάπαυλα. Δώρο του αντίπαλου κίπερ το 1-0 σε μακρινό σουτ, έκατσε πάνω στο προβάδισμά της στην συνέχεια και το πλήρωσε με ισοφάριση, σε φάση που ξεκίνησε από πλάγιο. Βρήκε όμως γρήγορο συνδυασμό στο transition για να ανακτήσει το πάνω χέρι.

Μακροχρόνιες οι απουσίες των τραυματιών Ενσόνα (εξτρέμ) και Ενγκακάμ (φορ), παραμένει εκτός και ο στόπερ Νταρντάι. Αμφίβολοι δίνονται οι στόπερ Γκέχτερ και Ουρέμοβιτς.