* 12η αγωνιστική

* Η Βέρντερ Βρέμης αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Βέρντερ Βρέμης δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε GG στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης με αντίπαλο το Ανόβερο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Χωρίς νίκη παραμένει η Βέρντερ Βρέμης μετά το πέρας έντεκα αγωνιστικών στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες. Στις δύο τελευταίες από αυτές δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άουγκσμπουργκ (3-0 εντός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εκτός έδρας). Πριν τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17’ με το γκολ του Ρέμπιτς.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε επτά λεπτά αργότερα με τον Μοϊσάντερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με κοντινή προβολή ο Χάλερ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90’. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «πράσινοι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Στις τέσσερις δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η τελευταία νίκη τους χρονολογείται στις 29 Απριλίου κόντρα στη Χέρτα (2-0).

«Ανυπομονώ για την αναμέτρηση με αντίπαλο το Ανόβερο. Θα είναι πάρα πολύ δυνατή κάτω από το φως των προβολέων στο γήπεδό μας. Δεν μπορούμε να ζητήσουμε κάτι περισσότερο», υπογράμμισε με δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Βέρντερ Βρέμης, Φλόριαν Κόχφελντ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Περιμένουμε τους οπαδούς στο γήπεδο. Θέλουμε να πάρουμε τη νίκη». Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 35χρονος Γερμανός προπονητής του συλλόγου θα κάτσει στον πάγκο αυτού τουλάχιστον μέχρι τη χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε με 4-1 της Σβαρτς Βάις Ρέντεν σε φιλική αναμέτρηση.

Στατιστικό: Η Βέρντερ Βρέμης αγνοεί τη νίκη στα 14 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Βέρντερ Βρέμης – Ανόβερο παίζει στην Interwetten

ΑΝΟΒΕΡΟ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άουγκσμπουργκ (2-1 εκτός έδρας) και Ντόρτμουντ (4-2 εντός έδρας) το Ανόβερο επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα πριν τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λειψίας, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Τζόναθας στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 56’.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 70’ με τον Πόουλσεν. Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Βέρνερ. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Μπραϊτενράιτερ για το πρωτάθλημα σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Σε όλες σημειώθηκε GG, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης ο προπονητής του Ανόβερου, Αντρέ Μπραϊτενράιτερ, είπε: «Βρισκόμαστε σε πολύ καλή κατάσταση, έχουμε ποδοσφαιριστές που περιμένουν την ευκαιρία να δείξουν τι αξίζουν στον αγωνιστικό χώρο. Έχουμε δείξει πως είμαστε μία σκληρή ομάδα και πως μπορούμε να κερδίσουμε εκτός έδρας». Η τελευταία εκτός έδρας νίκη του Ανόβερου επί της Βέρντερ Βρέμης χρονολογείται στις 22 Μαρτίου του 2003 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε το Ανόβερο από τη Λειψία για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια του Ανόβερου για το πρωτάθλημα.