6η αγωνιστική

*Στο Απερτούρα: Πατσούκα – Βερακρούζ 4-1

ΒΕΡΑΚΡΟΥΖ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Κλαουσούρα πανηγύρισε η Βερακρούζ, η οποία και μετρούσε δυο ισοπαλίες και δυο ήττες, μέχρι τότε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκιγιέρμο Βάσκεζ φιλοξενήθηκε από την Κερετάρο, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 0-1. Το τέρμα του Εσκιβέλ στο 27ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε και την αναμέτρηση. Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο τέρμα της στο πρωτάθλημα.

Έφτασε έτσι τους πέντε βαθμούς και είναι στην 13η θέση μαζί με τη Νεκάξα. Με δυο μόλις τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει την χειρότερη επίθεση στην κατηγορία. Τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της για το πρωτάθλημα, έχοντας πανηγυρίσει μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα τελευταία της. Εκτός οι τραυματίες Μιγκέλ Κανσελά (ΑΜ 0/0) και Κρίστιαν Μενέντεζ (ΕΠ 18/6), ενώ τιμωρημένος είναι ο Οσμάρ Μάρες (ΑΜ 11/0), που αποβλήθηκε στο παιχνίδι με την Κερετάρο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κερετάρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Βερακρούζ – Πατσούκα παίζει στην Interwetten

ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Πατσούκα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Τίγκρες (3-2), εκτός έδρας. Την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο φιλοξένησε τη Μονάρκας, από την οποία και ηττήθηκε με 2-3. Ο Γκουτιέρεζ στο 19′ ήταν αυτός που είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Χόντα να ισοφαρίζει προσωρινά σε 2-2, στο 60ο λεπτό. Πλέον, έχει σκοράρει και δεχθεί γκολ και στα πέντε πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Με μόλις τέσσερις βαθμούς, είναι στην 15η θέση της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται μαζί με την Γουαδαλαχάρα. Είναι από τις πιο παραγωγικές ομάδες της κατηγορίας με έντεκα τέρματα στο ενεργητικό της, ενώ έχει και μια από τις χειρότερες άμυνες, με δώδεκα τέρματα παθητικό. Έχει πανηγυρίσει μόλις μια εκτός έδρας νίκη στη σεζόν, μετρώντας ακόμη τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες. Τραυματίας παραμένει ο Βίκτορ Γκουζμάν (ΜΕ 28/13), με τον Χόρχε Ερνάντεζ (ΜΕ 28/0) να είναι τιμωρημένος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Μονάρκας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 3.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.