*19η αγωνιστική

*Στους προηγούμενους γύρους: Βέντσπιλς – Σπάρτακς 2-1, Σπάρτακς – Βέντσπιλς 4-3

*Σημειώθηκε GG στα επτά τελευταία παιχνίδια της Βέντσπιλς με αντίπαλος την Σπάρτακς σε όλες τις διοργανώσεις.

*Σημειώθηκε over 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της Βέντσπιλς με αντίπαλος την Σπάρτακς σε όλες τις διοργανώσεις.

Βέντσπιλς – Σπάρτακς Τζουρμάλα στον Stoiximan

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται η Βέντσπιλς στο πρωτάθλημα, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ρίγας Σκόλα (4-1 εκτός έδρας) και Λιεπάγια (4-0 εκτός έδρας). Την Πέμπτη (20/6) με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 3-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στο χατ τρικ του Φράιντεϊ (3′, 26′, 34′).

Το κερασάκι στην τούρτα τοποθέτησε στο 50′ ο Αμάντσιο Φόρτες. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βέντσπιλς κόντρα στην Σπάρτακς πανηγύρισε μόλις μία νίκη, στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες (GG σε όλες, over 2,5 στις τρεις).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 4-0 από τη Λιεπάγια για το πρωτάθλημα.

Βέντσπιλς Στατιστικά

*Σημειώθηκε over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan)

*Σημειώθηκε NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Αναδείχθηκε ισόπαλη στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΠΑΡΤΑΚΣ ΤΖΟΥΡΜΑΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πέντε αγωνιστικές κράτησε το νικηφόρο σερί της Σπάρτακς στο πρωτάθλημα, καθώς την Παρασκευή (21/6) επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα γνωρίζοντας τον εκτός έδρας διασυρμό με 6-1 από τη Ρίγα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Λάιτσανς (15′), Ράκελς (18′) και Φελίπε Μπρισόλα (45+1′).

Στο 49′ ο Μποπέσου έκανε το 4-0, προτού ο Ενίν μειώσει για τους φιλοξενούμενους δέκα λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με δύο γκολ του ο Μπιλίνσκι (67′, 90+3′). Η Σπάρτακς δεν έχει την καλύτερη παράδοση στην έδρα της Βέντσπιλς, στις 16 τελευταίες επισκέψεις της πανηγύρισε μόλις τρεις νίκες (δύο ισοπαλίες, έντεκα ήττες).

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 6-1 από τη Ρίγα για το πρωτάθλημα.