ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Μπενφίκα δεν κατάφερε να αποφύγει τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά την ήττα που γνώρισε στη Γερμανία με 1-0 το συγκρότημα του Ρουί Βιτόρια αναδείχθηκε ισόπαλο εντός έδρας με 2-2 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Χιμένεζ στο 27’, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν έντεκα λεπτά αργότερα με το «ξερό» σουτ του Βιντάλ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 52’, ο Μίλερ ανέτρεψε τα δεδομένα για τους Βαυαρούς, με τον Ταλίσκα απλά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 76’.

Στο πρωτάθλημα οι «αετοί» της Λισαβόνας προέρχονται από επτά σερί νίκες. Την προηγούμενη βδομάδα κατάφεραν να επικρατήσουν (με ανατροπή) της Ακαδέμικα (2-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πέντρο Νούνο (17’), με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα με τα γκολ των Μήτρογλου (39’) και Χιμένεζ (85’). Με ανακοίνωση που εξέδωσε η Μπενφίκα ενημέρωσε πως πωλήθηκαν 55.000 εισιτήρια για την αποψινή αναμέτρηση, κάτι που σημαίνει πως αναμένεται μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στο «Da Luz».

ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ

Τη χαρά της νίκης αγνοεί εδώ και δέκα αγωνιστικές στο πρωτάθλημα η Σετούμπαλ, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες. Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» ήταν κόντρα στην Ακαδέμικα (2-1 εντός έδρας) στις 22 Ιανουαρίου! Μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στην Ουνιάο Μαδέιρα (2-2 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Κιμ Μασάντο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπελενένσες την προηγούμενη βδομάδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Χουάντο δώδεκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’.

Χωρίς νίκη παραμένει η Σετούμπαλ στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Στις τρεις δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Θα δώσουμε μία δύσκολη αναμέτρηση κόντρα στην Μπενφίκα. Ωστόσο πριν ξεκινήσει αυτή δεν μπορούμε να καθορίσουμε τον νικητή. Η αντίπαλός μας βρίσκεται σε εξαιρετική φόρα. Από την πλευρά μας θα παλέψουμε να φέρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στη Σετούμπαλ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Ρικάρντο (ΤΕ).