*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κάλιαρι – Βενέτσια 1-4

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Πίζα. Στο 17′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Καντελά, απάντησε ο Γκλιότζι με πέναλτι στο 74′).

Λίγο περισσότερη τύχη χρειαζόταν η Βενέτσια για να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Πίζα (1-1) την προηγούμενη βδομάδα. Προηγήθηκε στο 17′ και λίγο αργότερα έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ωστόσο στο ριπλέι φάνηκε πως ο σκόρερ Πογιανπάλο ακούμπησε την μπάλα και με τα δύο πόδια, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί. Στα τελευταία λεπτά δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί ισάριθμες αποκρούσεις.

Αήττητα σε τέσσερις αγωνιστικές τα “ιπτάμενα λιοντάρια” (2-2-0), βρίσκονται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. “Έχουμε πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές με τεράστια όρεξη και κίνητρο, θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας με την Κάλιαρι”, είπε ο προπονητής Βανόλι. Στην αποστολή του ο Σβέρκο, όχι οι Τέσμαν και Μόντολο.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μπάρι. Μόλις στο 2′ ο Λαπαντούλα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Αντενούτσι με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα αγωνίζονταν η Κάλιαρι από το 56′ λόγω αποβολής του σκόρερ της.

Δευτερόλεπτα μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε την προηγούμενη βδομάδα η Κάλιαρι στην έδρα της Μπάρι. Πλήρωσε ακριβά την κούραση που έβγαλε από την αποβολή του Λαπαντούλα στο 56′, μη καταφέρνοντας να αντέξει στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι Σαρδηνοί σημείωσαν μία ήττα σε επτά αγωνιστικές στην έδρα της Μόντενα (2-0), στις υπόλοιπες κατέγραψαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες συνεχίζοντας την προσπάθεια για είσοδο στα πλέι οφ ανόδου. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Αλτάρε, στην αποστολή του προπονητή Ρανιέρι επέστρεψαν οι Ντεϊόλα και Παβολέτι. Δεν άλλαξε κάτι σημαντικά στο μέτωπο των τραυματιών.