*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκέιτσχεντ – Γουίλντστοουν 0-1

ΓΟΥΙΛΝΤΣΤΟΟΥΝ

Προηγούμενο ματς: Η Γουίλντστοουν κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Ιστλεϊ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα μόλις στο πρώτο λεπτό το οποίο πέτυχε ο Λόιντ. Ισοφάρισε με τον Φέργκιουσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε με πέναλτι του Κρέτζμαρ στο 53ο λεπτό, ενώ σφράγισε τη νίκη της με τέρμα του Ομπιέρο στο 81’.

Η Γουίλντστοουν έχει να παίξει τρεις εβδομάδες πλέον (!), από τότε που επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Ιστλεϊ, με μεγάλη ανατροπή, ίσως επειδή ισοφάρισε σε πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο, στην εκπνοή του ημιχρόνου. Αυτό ήταν το τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος που δεν χάνει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες και δεν χάνει στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες.

Και παρόλο που δεν έχει παίξει τόσο καιρό, συνεχίζει να βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Χάτσινσον.

Γουίλντστοουν Στατιστικά

*Εχει 6/8 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Οι οκτώ από τους 12 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα έληξαν Χ στο ημίχρονο.

*Εχει 8/12 G/G εντός έδρας

ΓΚΕΪΤΣΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γκέιτσχεντ άντεξε μόνο ένα ημίχρονο, χάνοντας με 0-3 εντός έδρας από την Ρέξαμ, σε έναν αγώνα που δέχθηκε όλα τα γκολ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Το πρώτο ήρθε από τον Ο’ Κόνορ στο 61’, ο Πάλμερ στο 67’ ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα για την αντίπαλο της, με τον Μάλιν στο 92ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Γκέιτσχεντ δεν κατάφερε να σταθεί όσο ανταγωνιστική θα ήθελε, αν και πάλεψε για ένα ημίχρονο, όμως είχε απέναντι της ίσως την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, αυτήν που είναι πλέον πρωτοπόρος, χάνοντας με 0-3 εντός έδρας από την Ρέξαμ. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από πέντε αγώνες στους οποίους είχε τρεις νίκες. Αλλά μακριά από την έδρα της έχει μόνο δύο νίκες και εφτά ήττες σε 14 αγώνες.

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάνοντας και την επαφή της με τις θέσεις παραμονής, ούσα πλέον στο -5 από αυτές, έχοντας και αγώνα περισσότερο από δύο ομάδες που έχουν αυτή την απόσταση.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Γκέιτσχεντ Στατιστικά

*Εχει 17/21 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, 24/31 στη σεζόν, 10/14 εκτός έδρας

*Εχει 19/31 over 2,5 στη σεζόν, 8/14 εκτός έδρας

*Οι εφτά από τους 13 εκτός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα έληξαν Χ στο ημίχρονο.