* 9η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 3 τελευταία μεταξύ τους η Βέλες Σάρσφιλντ, ισόπαλη στα 2 τελευταία, ένα σε κάθε έδρα.

* Under 2,5 οι 5 τελευταίες συναντήσεις τους, τα 4 με N/G, έσπασε το σερί του συνδυασμού στο πιο πρόσφατο.

ΒΕΛΕΣ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ατλέτικο Τουκουμάν χωρίς σκορ. Πέτυχε γκολ στο τέλος, αλλά ακυρώθηκε επειδή θεωρήθηκε πως πέρασε η μπάλα την τελική γραμμή πριν τη σέντρα στον σκόρερ.

Καλό το αποτέλεσμα για εκείνη, ασχέτως αν της ακυρώθηκε μάλλον άδικα το γκολ για το 1-0. Τις περισσότερες ευκαιρίες τις είχε η αντίπαλος, βρέθηκε αρκετές φορές και πολύ εκτεθειμένη η άμυνά της, οι παίκτες της Ατλέτικο Τουκουμάν όμως “πέταξαν” όλες τις φάσεις που δημιούργησαν.

Το αήττητο που τρέχει είναι κάτι το θετικό, αλλά επίσης δεν κερδίζει εύκολα κι αυτό είναι κάτι που προβληματίζει τον Κιντέρος. Σε πρώτη φάση πάντως είναι μέσα στο στόχο, κοντά στην τετράδα του ομίλου στο Κόπα ντε λα Λίγκα, κοντά και στην πρώτη δεκάδα στη συνολική βαθμολογία.

Με αρκετές απουσίες υποδέχεται τη Σεντράλ, νέα προβλήματα ο τραυματισμός του στόπερ Μαμάνα και η ίωση που περνάει ο φορ Τιάγκο Βεσίνο.

Βέλες Σάρσφιλντ Στατιστικά

* Αήττητη στα 6 τελευταία, τρέχει μίνι σερί με 2 ισοπαλίες.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 over 2,5, τα 4 με G/G.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Ουρακάν εκτός με 2-0. Αμφότερα τα γκολ τα δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο από Πουσέτο (22’) και ντε λα Φουέντε (31’).

Ακόμα μια ανεπαρκής εμφάνιση εκτός έδρας, με αναμενόμενο αποτέλεσμα… Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαν μην είχε μπει στο γήπεδο, στην επανάληψη δημιούργησε κάποιες φάσεις αλλά καμία που να απείλησε πραγματικά.

Η αστάθειά της είναι που της κοστίζει τη θέση στην πρώτη δεκάδα στη συνολική βαθμολογία και κυρίως στην πρώτη τετράδα στον όμιλο στο Κόπα ντε λα Λίγκα, που είναι και πιο βραχυπρόθεσμος στόχος. “Πληγή” τα εκτός έδρας, κέρδισε το κλάσικο, αλλά κατά τ’ άλλα δεν παρουσιάζεται με την ίδια σοβαρότητα μακριά από το Ροσάριο, έχει χάσει παιχνίδια χωρίς καν ο αντίπαλος να κάνει καλή εμφάνιση.

Έξω ο βασικός στόπερ Κιντάνα, ο οποίος προσβλήθηκε από ίωση. Επιστρέφει ο μπακ Νταμιάν Μαρτίνες.