*Πρώτο παιχνίδι για τη φάση των “16” στο Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ την ερχόμενη εβδομάδα θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι. Είναι κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου σκορ στα δυο ματς, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

*Μια φορά έχουν συναντηθεί ξανά οι δυο ομάδες στο παρελθόν και αυτή ήταν για τη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, το 1999. Τότε, η Ντεπορτίβο Κάλι είχε επικρατήσει με 1-0 στην Κολομβία, ενώ στο άλλο παιχνίδι, στην Αργεντινή, η Βελέζ Σάρσφιλντ είχε πάρει τη νίκη με 3-0.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο – Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Βελέζ Σάρσφιλντ – Ντεπορτίβο Κάλι στη Stoiximan

ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Αργεντινή)

Αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων για τη Βελέζ Σάρσφιλντ, στο οποίο και μετράει δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο φιλοξενήθηκε από την Ουρακάν, για το πρωτάθλημα Αργεντινής, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό, επικρατώντας με 1-2. Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνη κόντρα στην Πατρονάτο (1-0 εντός).

Έφτασε έτσι τους οκτώ βαθμούς, μετά από τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές (2-2-0), στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος. Υπέστη μόλις μια ήττα στα έντεκα τελευταία εντός της, όπου μετράει ακόμη από πέντε νίκες και ισοπαλίες. Στον προηγούμενο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, απέκλεισε την Πενιαρόλ, έχοντας καλύτερο απολογισμό εκτός έδρας τερμάτων, στο συνολικό τους 1-1 (0-0 εντός, 1-1 εκτός). Θετικός στον covid-19 ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Αλεξάντερ Ντομίνγκες (9/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ουρακάν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 28′ με τον Γιάνσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 42ο λεπτό, εν τέλει το τέρμα του Ταραγόνα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, της χάρισε και τη νίκη.

Βελέζ Σάρσφιλντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στη Stoiximan)

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΑΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Κολομβία)

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Ντεπορτίβο Κάλι, μετρώντας δυο ισοπαλίες και μια ήττα, σε όλες τις διοργανώσεις. Το Σάββατο, η ομάδα του Αλφρέδο Αρίας φιλοξενήθηκε από την Λα Εκιδάδ, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την προημιτελική φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, όμως πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα, ενόψει ρεβάνς.

Πλέον, εκτός από τη νίκη, της αρκεί και μια “λευκή” ισοπαλία για να βρεθεί στους τέσσερις του πρωταθλήματος. Ηττήθηκε μια φορά στα 14 τελευταία εκτός της, μετρώντας ακόμη τέσσερις νίκες και εννέα ισοπαλίες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Στον προηγούμενο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, απέκλεισε τη Μιγιονάριος στα πέναλτι (5-4), μετά και το συνολικό μεταξύ τους 3-3 (νίκη 1-2 εκτός, ήττα 1-2 εντός). Σταθερά εκτός ο Αντρές Αρόγιο (ΜΕ 6/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λα Εκιδάδ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα μόλις στο δεύτερο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Βάσκες, στην πορεία πήγε να κρατήσει το υπέρ της αυτό σκορ, όμως δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα, στο 89′.