21η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Οντένσε – Βέιλε 1-2

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 83′ με τον Πρόβστγκορντ, πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι.

Αήττητη παρέμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Βέιλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς φιλοξενήθηκε από τη Μπρόντμπι, από την έδρα της οποίας έφυγε με ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αρκετά ανταγωνιστική κόντρα σε μια πιο ποιοτική αντίπαλο, έβαλε δύσκολα και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα προς το φινάλε. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγο αργότερα δέχθηκε μοιραία την ισοφάριση με πέναλτι.

Τέταρτη ισοπαλία στις πέντε τελευταίες στροφές, οπότε και παραμένει στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από τη Χβίντοβρε, έχοντας μειώσει αισθητά τη διαφορά από τη ζώνη παραμονής. Από τρεις νίκες και ισοπαλίες στα έξι πιο πρόσφατα εντός της. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ραούλ Αλμπεντόσα και θα εκτίσει τιμωρία.

Βέιλε Στατιστικά

*Under 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 74′ με τον Κάντρι, δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Χωρίς νίκη έμεινε για δεύτερο σερί ματς η Οντένσε, μετά και τη βαριά ήττα με 0-3 που υπέστη από τη Μπρόντμπι. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σόρεν Κρογκ φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να παίρνει το προβάδισμα προς το φινάλε του ματς, πριν δεχθεί όμως την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Αν και στο δεύτερο μισό της κατάταξης, έχει κάποιες ελάχιστες ελπίδες για πιθανή συμμετοχή στα πλέι οφ, κάτι που για να γίνει πράξη θα πρέπει να κάνει το 2/2 και παράλληλα να περιμένει συνδυασμό αποτελεσμάτων. Αλώβητη στις έξι τελευταίες εξόδους της, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Τομ Τράιμπουλ, ενώ εκτός για τον ίδιο λόγο θα μείνει αυτή τη φορά ο Ντον Ντέεντσον.