6η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρόντμπι στα εξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βέιλε, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 51′ και παρότι ισοφάρισε στο 64′ με τον Ονουγκά, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 86ο λεπτό.

Άποντη συνεχίζει η Βέιλε μετά και τα πέντε πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς φιλοξενήθηκε από τη Βίμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και παρότι άντεξε μέχρι την ανάπαυλα, βρέθηκε πίσω από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε όμως άμεση απάντηση και έφερε το ματς στα ίσα, αλλά δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο φινάλε.

Είχαν προηγηθεί οι ήττες από Άαρχους (1-0 εκτός), Κοπεγχάγη (2-3 εντός), Σίλκεμποργκ (2-1 εκτός) και Μίντιλαντ (1-2 εντός), οπότε και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς βαθμό. Στα θετικά, το γεγονός ότι δεν αντιμετωπίζει νέες απουσίες, ενώ αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Βέιλε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Βαλίς στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μπρόντμπι, μετά και από εκείνη επί της Λίνγκμπι (3-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γέσπερ Σόρενσεν φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 0-1. Είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας και παρότι δέχθηκε έντονη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να αντέξει έχοντας σύμμαχο και το δοκάρι, για να “κλέψει” τη νίκη στο φινάλε.

Κάπως έτσι, έφτασε τους εννέα βαθμούς στις πέντε πρώτες στροφές, ενώ το γεγονός ότι κράτησε το μηδέν στην άμυνα στα δυο πιο πρόσφατα δείχνει ότι η επιλογή με τους τρεις στην άμυνα λειτουργικά θετικά. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να κάνουν ντεμπούτο απόψε οι νεοαποκτηθείς Κόβαλτσουκ, Σουζούκι και Γιεμπόα. Στην αποστολή μετά από καιρό ο Ράσμους Λαουρίτσεν.