4η αγωνιστική

*Αήττητη η Μίντιλαντ σε 18 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βέιλε, μετρώντας 13 νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 53ο λεπτό με τον Ονουγκά, δεχόμενη στην πορεία την ανατροπή (65′, 90’+2).

Άποντη παραμένει η Βέιλε μετά και τα τρία πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς, όμως κόντρα στη ροή κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην πορεία ωστόσο δέχθηκε πίεση και είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Άαρχους (1-0 εκτός) και Κοπεγχάγη (2-3 εντός), οπότε και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς βαθμό. Εξέτισε τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του ο μέσος Τομπίας Λαουρίτσεν.

Βέιλε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ομόνοια, για το Κόνφερενς Λιγκ. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 38ο λεπτό.

Με άδεια χέρια επέστρεψε από την Κύπρο η Μίντιλαντ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους για τον τρίτο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ. Είχε ευκαιρίες στο ματς, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε για να διεκδικήσει κάτι, βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα και σαν αποτέλεσμα δεν είχε απάντηση.

Παρόλα αυτά, διατηρείται ζωντανή για την πρόκριση, από τη στιγμή που η ρεβάνς είναι στην έδρα της (10/08). Έφτασε έτσι τις τρεις σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ εντός συνόρων και την περασμένη Κυριακή, γνώρισε τη συντριβή με 4-1 από τη Λίνγκμπι.