25η αγωνιστική

*Αήττητη η Βαστέρας στα έξι τελευταία εντός της με αντίπαλο την Τρέλεμποργκ, έχοντας δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τρέλεμποργκ – Βαστέρας 3-2

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ντιαμπατέ στο 13ο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 55′. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 80′ και στις καθυστερήσεις σκόραρε και πάλι με τον Τρονέτ.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Βαστέρας, μετά και από εκείνη επί της Σούντσβαλ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, εν τέλει κατάφερε να αποφύγει την απώλεια στις καθυστερήσεις. Μόνη πρώτη στη βαθμολογία Β Σουηδίας, στο +5 από τους διώκτες της. Αήττητη εντός έδρας (7-4-0), κρατώντας ανέπαφη την εστία της στα 9/11 αντίστοιχα ματς.

Βαστέρας Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 11ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Μόρτενσεν (24′) και Ολάουσον (90′).

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Τρέλεμποργκ, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Παρότι βρέθηκε πίσω από νωρίς, είχε σχετικά άμεση απάντηση. Δέχθηκε αρκετή πίεση στη συνέχεια, άντεξε όμως αυτή και κόντρα ροή “έκλεψε” το τρίποντο στο φινάλε. Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνη στην έδρα της Ούτσικτενς (2-3 εκτός), παραμένοντας στο μέσο της κατάταξης. Αλώβητη στις έξι τελευταίες εξόδους της (2-4-0).