12η αγωνιστική

*Η Βαστέρας επικράτησε και στα δυο συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Σκέβντε.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 49ο λεπτό, για να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 79′ και να κάνει την ανατροπή με τους Τρόνετ (80′) και Ενσαμπιγιουμβά (90’+1).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Βαστέρας, μετά από δυο αναμετρήσεις στις οποίες και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από την Έστερσουντ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως στην πορεία απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και έφτασε στην ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση στη βαθμολογία Β Σουηδίας, ούσα παράλληλα στο -5 από την πρωτοπόρο Ούτσικτενς. Αήττητη σε πέντε εντός, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ δέχθηκε μόλις ένα τέρμα σε αυτά. Άγνωστη η κατάσταση με τους Πέδρο Ριμπέιρο και Μαχαμέντ, που δεν έχουν αγωνιστεί ακόμη.

Βαστέρας Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΣΚΕΒΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Βίντιεσκογκ στο 49ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Σκέβντε, μετά από δέκα παιχνίδια στα οποία και είχε τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ υποδέχθηκε την Εσκιλστούνα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Λίγα πράγματα στην αναμέτρηση και από τις δυο πλευρές, ωστόσο το τέρμα που βρήκε η ίδια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερο σερί παιχνίδι που κρατάει ανέπαφη την εστία της, έχοντας προηγηθεί το εκτός 0-0 με τη Χέλσινγκμποργκ. Με έξι βαθμούς ωστόσο, διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης. Ηττήθηκε στις 5/6 φετινές της εξόδους (0-1-5), δεν σκόραρε στις τέσσερις από αυτές. Ήρθε σε συμφωνία με την Κάλμαρ και θα διατηρήσει τον Ισάκ Βίντιεσκογκ μέχρι το φινάλε της σεζόν στις τάξεις της.