Olympic Games

Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ: “Επανάληψη” του τελικού του 2014 ΗΠΑ-Σερβία

USA Serbia basket

KΙΝΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (20:15)

China AustraliaΣτο μοναδικό «βατό» παιχνίδι του προγράμματος για την Κίνα, η πρωταθλήτρια Ασίας ηττήθηκε 72-68 από την Βενεζουέλα και έμεινε μόνη τελευταία του ομίλου Α με ρεκόρ 0-3. Η έναρξη ήταν πολύ κακή για την Κίνα μένοντας πίσω 25-13 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως βελτιώθηκε στο δεύτερο και μείωσε σε 38-35 με το κλείσιμο του ημιχρόνου. Στη λήξη της τρίτης περιόδου μείωσε ακόμα περισσότερο, στο 51-50, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να πάρει προβάδισμα πλησιάζοντας μονάχα στον πόντο, σε 66-65 13” πριν τη λήξη του αγώνα. Κορυφαίος της Κίνας ήταν ο Γι Γιανλιάν με 18 πόντους.

Καταπληκτική εμφάνιση έκανε η Αυστραλία με αντίπαλο την ομάδα των ΗΠΑ αλλά ηττήθηκε στο τέλος 88-98 και έμεινε δεύτερη του ομίλου Α με ρεκόρ 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο όλα πήγαν τέλεια για την Αυστραλία και με πολύ όμορφο μπάσκετ έκανε ακραία επιθετική επίδοση 54 πόντων που την έφερε στο προβάδισμα 54-49. Στην επανάληψη άμεσα έμεινε πίσω στο σκορ αλλά απέδειξε σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται ισοφαρίζοντας άμεσα. Οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι τα τελευταία λεπτά όμως ενώ όλα πήγαιναν καλά για την Αυστραλία ένα πρόβλημα δεν επιλύθηκε ποτέ, η αντιμετώπιση του Καρμέλο Άντονι ο οποίος με 9 τρίποντα «σκότωνε» την άμυνα των «καγκουρώ». Καταπληκτικός ο Μιλς με 30 πόντους.

Πήγε να κάνει πάταγο η Αυστραλία με ενδεχόμενη νίκη επί των Αμερικανών αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε αποδεικνύοντας όμως ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα με εξαιρετική χημεία ανάμεσα στους αθλητές της. Σήμερα αντιμετωπίζει την Κίνα και θέλει την τρίτη νίκη της που θα της δώσει αυτόματα οριστικά την δεύτερη θέση και θα περιμένει να μάθει την τρίτη του ομίλου Β που θα συναντήσει στον προημιτελικό. Η Κίνα που δέχθηκε δύο συντριβές από ΗΠΑ και Γαλλία και μετά ηττήθηκε και από την Βενεζουέλα θα είναι η τελευταία ομάδα του ομίλου και απλά στα δύο παιχνίδια που της απομένουν θα προσπαθήσει να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερες εμφανίσεις. Η Αυστραλία είχε τα τρία δύσκολα παιχνίδια του ομίλου σερί, με Γαλλία, Σερβία και ΗΠΑ, άρα το πρώτο πενθήμερο του τουρνουά ήταν πάρα πολύ έντονο για το σύνολο του κόουτς Λεμάνις. Οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις με Κίνα και Βενεζουέλα είναι μια ευκαιρία για τον προπονητή να δώσει ανάσες στους βασικούς του παίκτες και επίσης να δώσει χρόνο συμμετοχής στους αναπληρωματικούς ώστε να γνωρίζει αν μπορεί να τους εμπιστευθεί στον προημιτελικό. Με δεδομένο λοιπόν τον ενδεχομένως περιορισμένο χρόνο συμμετοχής των βασικών του οι υπόλοιποι δεν είναι απόλυτα ικανοί να σκοράρουν πολύ όπως σκόραραν 87 με Γαλλία, 95 με Σερβία και 88 με ΗΠΑ. Η Κίνα είναι δεδομένο ότι έχει επιθετικό πρόβλημα και απέναντι στο σκληρό παιχνίδι των Αυστραλών είναι πολύ πιθανό να μην ξεπεράσει τους 60 πόντους. Τέλος να αναφερθεί ότι στις 31 Ιουλίου οι δύο ομάδες έδωσαν φιλικό με την Αυστραλία να επικρατεί με το πολύ χαμηλό 82-53. Για όλα τα παραπάνω η καλύτερη επιλογή φαίνεται το Under 154.5.

HΠΑ – ΣΕΡΒΙΑ (01:00)

USA Serbia2Το σερί 10 ετών που είναι η εθνική ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ είναι αήττητη κόντεψε να διακοπεί προχθές το βράδυ στον αγώνα με την Αυστραλία αλλά τελικά επικράτησε με 88-98 και έμεινε αήττητη στον όμιλο Α μετά από τρεις αγώνες. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των ΗΠΑ έμεινε πίσω 54-49 αφού έπαιρνε πόντους μόνο από τα μακρινά σουτ του Καρμέλο Άντονι και στην επανάληψη, αν και αρχικά οι Αμερικανοί έδειξαν ότι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν», η Αυστραλία δεν το επέτρεπε. Τελικά στα τελευταία πέντε λεπτά οι πόντοι των Άντονι και Ίρβινγκ έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους. Ο Καρμέλο Άντονι ήταν ο κορυφαίος των ΗΠΑ με 31 πόντους ευστοχώντας σε εννιά τρίποντα ενώ με αυτή του την επίδοση πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ της ιστορίας της εθνικής των ΗΠΑ.

Η Σερβία έμεινε τέταρτη του ομίλου Α με ρεκόρ 1-2 μετά την ήττα 75-76 από την Γαλλία. Η έναρξη της Σερβίας ήταν απαράδεκτη αφού βρέθηκε πίσω 4-20 στο πεντάλεπτο και η διαφορά διατήρηθηκε γύρω από τους 10 πόντους μέχρι το 13’ που το σκορ ήταν 19-30. Από εκείνο το σημείο και έπειτα βελτιώθηκε με τις ενέργειες κυρίως των Ραντούλιτσα και Μπογκντάνοβιτς και μείωσε σε 35-40 όταν τέλειωσε το ημίχρονο. Στην επανάληψη παρουσιάστηκε ακόμα πιο βελτιωμένη και στο τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά 59-57 και λίγο αργότερα με 63-57. Διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο δίλεπτο που το σκορ ήταν 75-70 αλλά δέχθηκε σερί 0-6 και ηττήθηκε. Κορυφαίος της Σερβίας ήταν ο Ραντούλιτσα με 16 πόντους.

H ομάδα των ΗΠΑ με την ομάδα της Σερβίας ήταν αντίπαλες στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου του 2014 στην Ισπανία και η αμερικανική ομάδα είχε θριαμβεύσει με το τρομερό 129-92 για να κατακτήσει τον τίτλο. Απόψε αναμετρώνται για την τέταρτη αγωνιστική του ομίλου Α του ολυμπιακού τουρνουά και μπορούμε να πούμε ότι το ματς είναι σχετικά αδιάφορο αφού με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η ομάδα των ΗΠΑ θα τερματίσει στην κορυφή και η Σερβία τέταρτη. Όπως λέγαμε και προχθές πριν τον αγώνα με την Αυστραλία, η ομάδα των ΗΠΑ δεν είναι άτρωτη και αποδείχθηκε περίτρανα με τους «Boomers» αφού έκανε απαράδεκτες επιθετικές ενέργειες και στην άμυνα δεν έδινε καμία σημασία. Βέβαια το πολύ κακό ποσοστό των ΗΠΑ προχθές στα δίποντα με επίδοση 17/48 δεν είναι πιθανό να ξαναεμφανιστεί ώστε να κάνει μια πιο εύκολη νίκη. Η Σερβία δεν έχει τίποτα να χάσει, παίζει μέτρια μέχρι στιγμής αλλά έχει την ποιότητα να κάνει μεγάλο παιχνίδι αν υποτιμηθεί. Όσο περισσότερο χρόνο παραμείνει ανταγωνιστική η Σερβία τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να δούμε ένα πολύ μεγάλο σκορ αλλά στο 188.5 που προσφέρουν οι ιστοσελίδες θα απέχουμε. Αρκεί να δούμε μερικά λεπτά στην αρχή για να επιλέξουμε κάτι ανάλογο, έστω και μεγαλύτερο.

ΓΑΛΛΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (04:30)

France VenezuelaΗ Γαλλία έφτασε το ρεκόρ της στο 2-1 αφού επικράτησε στο δυνατό ματς με τους Σέρβους 75-76. Η Γαλλία έκανε τρομερή αρχή και προηγήθηκε 4-20 χωρίς να αστοχήσει σε σουτ και διατήρησε διψήφια διαφορά μέχρι το 19-30 στου 13’. Από εκεί και έπειτα η Σερβία βελτιώθηκε και μείωσε σε 35-40 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία δεν ήταν καλή, οι παίκτες από τον πάγκο ήταν τραγικοί και έτσι στις αρχές της τετάρτης περιόδου έμεινε πίσω 64-57. Η διαφορά κυμάνθηκε στους 3-6 πόντους μέχρι το τέλος και στο τελευταίο δίλεπτο «μίλησαν» οι Ντε Κολό και Πάρκερ οι οποίοι έδωσαν τη νίκη στην Γαλλία. Κορυφαίος της Γαλλίας ήταν ο Ντε Κολό με 22 πόντους και εξαιρετικός ήταν ο Ντιαό με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Η Βενεζουέλα έκανε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Κίνα με 72-68 και συνεχίζει με ρεκόρ 1-2 στον όμιλο Α. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βενεζουέλα έδειξε ότι είναι ικανή να νικήσει εύκολα με το 25-13 που πέτυχε αλλά το γνωστό επιθετικό της πρόβλημα εμφνίστηκε στις δύο επόμενες περιόδους με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην Κίνα να μειώσει 51-50. Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο η Βενεζουέλα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με ευστοχία στις βολές. Κορυφαίος της Βενεζουέλας ήταν ο Κολμενάρες με 16 πόντους.

Η Γαλλία με τη νίκη που έκανε επί της Σερβίας έχει σχεδόν καθαρίσει την πρόκριση και η πιθανή της τελική θέση είναι η τρίτη. Το μοναδικό σενάριο που αλλάζει αυτή την πιθανότητα είναι να ηττηθεί σήμερα με διαφορά άνω των 20 πόντων και να μπλέξει σε τριπλή ισοβαθμία με Βενεζουέλα, Σερβία αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Η Γαλλία μπορεί να κάνει μια εύκολη νίκη αλλά αυτό που παρατηρούμε είναι ότι δεν παίζει καλά. Ο Πάρκερ είναι πολύ μέτριος, οι παίκτες που έρχονται από τον πάγκο δηλαδή οι Ζελαμπάλ, Πιετρούς, Ντιότ, Καουντί είναι απαράδεκτοι οπότε αν το σύνολο δεν «ξυπνήσει» στον προημιτελικό δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για είσοδο στην τετράδα. Η Βενεζουέλα ήταν μαχητική μέχρι ένα σημείο με τις ΗΠΑ, καλή αναλογικά με την Κίνα και καλή μόνο στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σερβία. Με τα δεδομένα που έχουμε προς το παρόν για την Γαλλία φαίνεται δύσκολο να νικήσει με διαφορά άνω των 20 πόντων επομένως το +20.5 της Βενεζουέλας δείχνει καλή επιλογή.