*1ος όμιλος: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 12, Βασιλεία 6, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6, Μπενφίκα 0

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει προκριθεί και εξασφαλίζει και την πρωτιά στον όμιλο με μια ισοπαλία.

*Η Βασιλεία προκρίνεται με νίκη, αν νωρίτερα έχει χάσει η ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα από την Μπενφίκα.

Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βασιλεία 3-0 (35΄Φελαϊνί, 53΄Λουκάκου, 84΄Ράσφορντ)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Γιουνγκ Μπόις, κερδίζοντας εντός έδρας και με σκορ 5-1 την Σιόν. Η τελευταία αιφνιδίασε πάντως την αντίπαλο της, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3΄  με τον Σνέβλι, από την ασίστ του Κούνια. Η Βασιλεία πίεσε στη συνέχεια και χρειάστηκε να φτάσουμε ως το 56΄  για να έρθει η ισοφάριση με τον Λανγκ από την ασίστ του Ριβέρος. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ελγιουνούσι έκανε και το 2-1 από την ασίστ του Μπουά. Στο 72΄ η Βασιλεία κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μπαμέρτ και ο Στέφεν από την «άσπρη βούλα» έκανε το 3-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, με τον Μπουά να κάνει το 4-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε και το τελικό 5-1. Έτσι μετά από 15 αγωνιστικές παραμένει στην 2η θέση και στο -7 από την πρωτοπόρο Γιουνγκ Μπόις.

Στον όμιλο βρίσκεται πάντα μέσα στο κόλπο της πρόκρισης με 2 νίκες και 2 ήττες και θα περάσει στην επόμενη φάση αν κερδίσει και παράλληλα χάσει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Μπενφίκα. Αλλιώς όλα θα παιχτούν την τελευταία αγωνιστική και στο παιχνίδι της στη Λισσαβόνα απέναντι στην πορτογαλική ομάδα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο καλός μέσος Τζάκα και τραυματίας ο φορ Φαν Βολφσβίνκελ.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 5-1 επί της Σιόν, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.

Το Βασιλεία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι από την Τσέλσι, κερδίζοντας με σκορ 4-1 τη Νιούκαστλ στο «Ολντ Τράφορντ» σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την επιστροφή στην ενεργό δράση των Πογκμπά και Ιμπραϊμοβιτς. Ο πρώτος ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε για 70 λεπτά και ο δεύτερος πέρασε ως αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Στο 14΄ ο Γέντλιν έβγαλε τη σέντρα και ο Γκέιλ με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Στο 37΄ ο Πογκμπά από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Μαρσιάλ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Γιανγκ έβγαλε βαθιά μπαλιά και ο Σμόλινγκ με κεφαλιά έκανε το 2-1. Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 54΄ ο Πογκμπά σε κενό τέρμα έκανε το 3-1. Στο 70΄ ο Λουκάκου με κοντινό σουτ έγραψε το τελικό 4-1. Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές παραμένει στην 2η θέση και στο -8 από την συμπολίτισσα Σίτι.

Στον όμιλο έχει ξεκινήσει εξαιρετικά μετά 4/4 νίκες και θέλει απλά μια ισοπαλία απόψε για να κατακτήσει και μαθηματικά την πρωτιά. Στο μεταξύ έξαλλος έγινε χθες ο Μουρίνιο στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου στην Ελβετία, όταν ρωτήθηκε για το λόγο που δεν χρησιμοποίησε τον Μχιταριάν κόντρα στη Νιούκαστλ: «Ο Μχιταριάν δεν αγωνίστηκε απέναντι στη Νιούκαστλ γιατί είχαμε πολλές επιλογές για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Είναι φοβερό που κάθε φορά απολογούμαι για κάποιον παίκτη που δεν αγωνίζεται. Για τον Σμόλινγκ, τον Μαρσιάλ, τον Ράσφορντ.  Όποτε δεν έβαζα τους τελευταίους δύο να παίζουν μαζί, ψάχνατε το λόγο και ρωτάγατε συνεχώς πότε θα συνυπάρξουν στο γήπεδο. Τώρα που το έκανα με ρωτάτε γιατί άφησα έξω τον Μχιταριάν;», τόνισε εκνευρισμένος, ενώ συνέχισε αναφερόμενος στους παίκτες που προέρχονται από προβλήματα τραυματισμών: «Ο Ζλάταν θα βρίσκεται στον πάγκο. Δεν είναι ακόμη σε θέση να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα. Ο Μπαϊγί έχει καλές πιθανότητες να επιστρέψει το Σάββατο απέναντι στην Μπράιτον». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι λοιπόν, πέρα από τον Μπαϊγί που θα απουσιάσει, εκτός τέθηκε και ο στόπερ Τζόουνς.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 under στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Νιούκαστλ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.