*26η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Βασιλεία – Λωζάνη 1-2, Λωζάνη – Βασιλεία 3-0

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας στα πέναλτι με 4-3 (2-2 κ.δ. και παρ.) από τη Λουγκάνο. Δύο γκολ πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Σέλαρ (6′, 15′ πεν.), απάντησε ισάριθμες φορές ο Μπάρι (81′, 83′).

Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με τη συμπλήρωση 15′. Η Βασιλεία ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε τη Λουγκάνο κι έφτασε μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι, εκεί που Φράι και Σμιντ αστόχησαν οδηγώντας την στον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Το συγκρότημα του Σελεστίνι στρέφει εξ ολοκλήρου το ενδιαφέρον στην προσπάθεια για είσοδο στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Την προηγούμενη βδομάδα άλωσε την έδρα της Ιβερντόν (2-0) πανηγυρίζοντας την 5η νίκη του σε οχτώ αγωνιστικές (μία ισοπαλία, δύο ήττες). Στις 20 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Λωζάνη η Βασιλεία ηττήθηκε μόλις δύο φορές (15 νίκες, τρεις ισοπαλίες): Τον Σεπτέμβριο 2017 (2-1) και τον Αύγουστο 2023 (2-1).

ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΩΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Βίντερτουρ. Ο Φοφανά έκανε το 1-0 στο 8′ για τους φιλοξενούμενους. Απάντησε ο Λαμπό στο 33′.

Συνέχεια στο μίνι αήττητο σερί που “τρέχει” (1-2-0) έδωσε η Λωζάνη με αντίπαλο τη Βίντερτουρ. Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με το καλημέρα, αλλά απάντησε με Λαμπό λίγο μετά το ημίωρο σε ένα πρώτο ημίχρονο που παρουσιάστηκε πιο κινητική. Την κράτησε όρθια ο Λέτιτσα καταγράφοντας τρεις αποκρούσεις στο δεύτερο.

Δεν λέει να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση, συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς βρίσκεται στο +11 από τη συμπολίτισσα Λωζάνη Ουσί και στο -2 από την Γκρασχόπερς. Αγνοεί τη νίκη σε δέκα εκτός έδρας αγωνιστικές (τέσσερις ισοπαλίες, έξι ήττες): Πέτυχε τουλάχιστον ένα γκολ στις οχτώ, δέχτηκε 2+ σε ισάριθμες. Ο Γκίγκερ εξέτισε κι επιστρέφει στην αποστολή.