8η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Λεχ έχει πετύχει 6/6 νίκες επί της Βάρτα από το 2020 και μετά.

* Ο αγώνας διεξάγεται στην έδρα της Λεχ για εισπρακτικούς λόγους, το ίδιο συνέβη και πέρσι.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΒΑΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Λοτζ. Ο Σταυρόπουλος (10’) άνοιξε το σκορ και ο Ζμιτ (62’) με πέναλτι το διαμόρφωσε.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το πρώτο κομμάτι της σεζόν η Βάρτα, έβγαλε το πρώτο της διπλό στο Λοτζ για να πλασαριστεί στην 8η θέση, εκεί όπου τερμάτισε την περασμένη άνοιξη.

Προηγήθηκε με πανέμορφο σλάλομ και τελείωμα του Αυστριακού μεσοεπιθετικού της, αλλά στο υπόλοιπο του ημιχρόνου απειλήθηκε αρκετά. Σε παθητικό ρόλο (26% κατοχή) στο δεύτερο μέρος, ο ηγέτης Ζμιτ αξιοποίησε ένα ακόμη πέναλτι για να γίνει εύκολη η διαχείριση της επανάληψης.

Σημαντικό πλήγμα ο τραυματισμός του βασικού φορ Ζρέλακ, μαζί του θα χάσουν το ντέρμπι ο επίσης τραυματίας Πρζιμπίλκο (στόπερ) και ο Μπορόφσκι (μέσος) που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από τη Λεχ.

ΒΑΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Ο Γιοκότα (45’) με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Γκόρνικ και ο Τσερβίνσκι (70’) ισοφάρισε για τη Λεχ.

Στο κατάλληλο timing για ανασύνταξη ήρθε η διακοπή των εθνικών ομάδων για τη Λεχ που δεν διαχειρίστηκε σωστά τον απρόσμενο ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Την “μαύρη” βραδιά της Τρνάβα διαδέχθηκαν η άσχημη ήττα στο Βρότσλαβ από τον “κρυπτονίτη” Σλασκ (3-1) και στις 2 του μηνός πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα υποδεχόμενη την Γκόρνικ.

Υπήρξε έντονη κριτική στον κόουτς Φαν ντε Μπρομ για την εικόνα της ομάδας, αλλά παρά τη φημολογία ο Ολλανδός κόουτς διατηρήθηκε στο πόστο του.

Επιστρέφει νωρίτερα απ’ ότι αναμενόταν ο Περέιρα (δεξί μπακ) που τραυματίστηκε στα καλοκαιρινά προκριματικά. Παραμένει εκτός όμως από το ξεκίνημα της σεζόν ο Γκολιζάντε (μέσος), τραυματίας είναι και ο Κβεβκεσκίρι (μέσος). Τη Δευτέρα θα επιστρέψει στην ομάδα ο Άντερσον που έγινε πατέρας.