* 17η αγωνιστική

* H Βάρτα κέρδισε και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια για την περσινή σεζόν

ΒΑΡΤΑ ΠΟΖΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την προηγούμενη Κυριακή είχε πολύ δύσκολο έργο στο εκτός έδρας ντέρμπι της πόλης με τη Λεχ, στάθηκε καλά, λαμβάνοντας υπόψη την ισχύ των γηπεδούχων, άντεξε για ένα ημίχρονο, λύγισε στο δεύτερο.

Δεύτερη σερί ήττα μετά το παντελώς άδικο 1-2 εντός έδρας από τη Βίσλα Πλοκ, σε ματς που ήταν πολύ καλύτερη, έμεινε πίσω στο σκορ από το πουθενα και ο κίπερ της χάρισε το 0-2 στους αντιπάλους.

Με δύο ήττες, αλλά με βελτιωμένες εμφανίσεις ξεκίνησε τη θητεία του στον πάγκο της ομάδα ο Σούλτσεκ, ο οποίος καλείται να βγάλει την ομάδα από τον πάτο της βαθμολογίας στην Ekstraklasa.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λεχ Πόζναν. Η Βάρτα είχε τεράστια διπλή ευκαιρία να προηγηθεί στο 16’, εκπληκτική η αντίδραση του κίπερ Μπέντναρεκ! Η Λεχ είχε την κατοχή στη συνέχεια, δίχως τις μεγάλες φάσεις, στην πρώτη της, στο 53’ ο Μίλιτς έκανε το 1-0 με κοντινή προβολή. Στο 64’ ο Ίσακ με κεφαλιά από φάουλ έκανε το 2-0.

ΒΑΡΤΑ ΠΟΖΝΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 11/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Under 2.5 τα 7/8 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνήλθε μέσω Κυπέλλου η Βίσλα, την Πέμπτη πήρε με δραματική ανατροπή την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, περνώντας με 1-3 από το Λοτζ και έχει μεγάλη ευκαιρία πλέον να διεκδικήσει το τρόπαιο, αφού στους “8” θα αντιμετωπίσει ομάδα από την 4η κατηγορία της Πολωνίας!

Στο πρωτάθλημα παραπατάει με 4/5 ήττες από τις 23 Οκτωβρίου και μετά, κέρδισε μόνο το ντέρμπι της πόλης, εντός έδρας με την Κρακόβια (1-0). Ως αποτέλεσμα έχει κατρακυλήσει στην 13η θέση της Ekstraklasa με 17 πόντους, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη-πρόκριση (1-3) επί της Βίτσεβ Λοτζ για το Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και γύρισε το ματς με τους Φόρμπς (64’) και Κλίμεντ (87’ & 97’).