*Η Χάκεν επικράτησε και στα πέντε συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βάρναμο.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάκεν – Βάρναμο 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ένγκβαλ (19′, 29′), στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (αυτ. 36′, 83′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βάρναμο, μετά και την ήττα 1-2 από τη Τζουργκάρντεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μπήκε πιο δυναμικά και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων πριν το μισάωρο. Δέχθηκε τη μείωση από δικό της λάθος και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε πιο παθητικά. Άφησε χώρους όμως και παρότι γλίτωσε αρχικά χάρη στο δοκάρι, προς το φινάλε δέχθηκε την ισοφάριση.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 16 συνολικά και βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε στα 5/7 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη και δυο νίκες. Εκτός αποστολής για το σημερινό Βάρναμο – Χάκεν είναι σίγουρα ο αμυντικός Βίκτορ Έρικσον, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Βάρναμο Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νιου Σεντς, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα στο 19′ με τον Σαντίκ και στις καθυστερήσεις ο Σονκό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε ευρωπαϊκό επίπεδο, πανηγύρισε η Χάκεν. Την Τρίτη, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο φιλοξενήθηκε από τη Νιου Σεντς, στη ρεβάνς του 3-1 για τον πρώτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, της οποίας επικράτησε και πάλι, αυτή τη φορά με 0-2. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Πήρε προβάδισμα λίγο πριν τα μέσα του ημιχρόνου, είχε τον έλεγχο στη συνέχεια και στις καθυστερήσεις βρήκε και πάλι δίχτυα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Τώρα, στον δεύτερο προκριματικό, θα αντιμετωπίσει την Κλάκσβικ, με το πρώτο μεταξύ τους να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (27/06), στην Ισλανδία. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από αήττητο έξι αγωνιστικών (5-1-0), μετά και το εντός 4-2 επί της Μπρομαποϊκάρνα. Γεγονός που τη φέρνει στη δεύτερη θέση και στο -1 από την Έλφσμποργκ, η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Παρελθόν αποτελεί από τις τάξεις της ο πολύ καλός επιθετικός Μπένι Τραορέ, ο οποίος πουλήθηκε στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Αν και επέστρεψε στις προπονήσεις, ο Αλί Γιουσέφ έμεινε εκτός αποστολής καθώς είναι ανέτοιμος. Γνώριμες οι απουσίες των Μπλερ Τάργκοτ, Ρομέο Αμανέ και Σιμόν Γκούσταφσον.