17η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τζουργκάρντεν – Βάρναμο 5-0

ΒΑΡΝΑΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 76′ με τον Άντονσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 89′, έφτασε εν τέλει στη νίκη με το τέρμα του Άντονσον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στις επιτυχίες μετά από πέντε παιχνίδια για τη Βάρναμο, στα οποία και είχε μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό, επικρατώντας με 1-2. Μπορεί να μην ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και να είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, ωστόσο “χτύπησε” δυο φορές κόντρα στη ροή και “έκλεψε” το τρίποντο στο φινάλε.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από την τελευταία τετράδα, από την οποία και είναι πλέον στο +5. Πανηγύρισε μια νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ρόμπιν Τίχι, ενώ θα απουσιάσουν και οι Άλμπιν Λοχικάνγκας και Έντουιν Μπετσίροβιτς, καθώς αντιμετωπίζουν τραυματισμούς.

Βάρναμο Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Σέπσι, για το Κόνφερενς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Έντβαρντσεν (πεν. 26′) και Ασορό (31′, 53′), για να δεχθεί απλά τη μείωση με πέναλτι στο 79ο λεπτό.

Από ένα νικηφόρο σερί εννέα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις έρχεται η Τζουργκάρντεν. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ φιλοξενήθηκε από τη Σέπσι, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Στην πορεία έδωσε χώρους στην αντίπαλό της και δέχθηκε τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Την ερχόμενη Πέμπτη (11/08), θα υποδεχθεί τους Ρουμάνους, με στόχο το αποτέλεσμα που θα τη στείλει στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, μπορεί να μην αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο επικράτησε στα έξι τελευταία της παιχνίδια εκεί, οπότε και παραμένει μόνη πρώτη. Πανηγύρισε το διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ράσμους Φίντελ.