2η αγωνιστική

*Η Βάρναμο επικράτησε και τις δυο φορές που υποδέχθηκε τη Μιάλμπι.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Μπεργκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Θετικότατο ήταν το ξεκίνημα της Βάρναμο στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ όλα έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε νικητής, εν τέλει ένα αυτογκόλ στο φινάλε της χάρισε τους τρεις βαθμούς. Με την ψυχολογία να είναι ανεβασμένη, ευελπιστεί ότι θα δώσει συνέχεια στις επιτυχίες. Κανονικά υπολογίζεται ο Σιμόν Τερν, που δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα, μετά από συμφωνία που είχε η Βάρναμο με τη Γκέτεμποργκ, από την οποία και τον απέκτησε.

Βάρναμο Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με 2-0 με τους Γιόχανσον (10′) και Μπρόρσον (56′), στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (60′, 66′).

Από την πλευρά της, η Μιάλμπι αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα. Την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε τη Βάρμπεργκς, με την οποία έμεινε στο 2-2. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Στην πορεία ωστόσο, έδειξε αρκετή χαλαρότητα και είδε την αντίπαλο της να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Ευελπιστεί τώρα σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά θα πρέπει να δείξει ένα πιο σοβαρό πρόσωπο στα ανασταλτικά της καθήκοντα. Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.