*Ντέρμπι της επαρχίας του Χάλαντ, αν και δεν έχει μεγάλη αντιπαλότητα.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία Βάρμπεργκς – Χάλμσταντ.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 41′, βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 72ο λεπτό.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρμπεργκς στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον υποδέχθηκε τη Χάκεν, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-2. Μπορεί να έπαιζε με παίκτη περισσότερο πριν την ανάπαυλα, δεν έδειξε ικανή να απειλήσει τους πρωταθλητές. Αντιθέτως, δέχθηκε δυο τέρματα και αισθάνεται τυχερή που το σκορ δεν ξέφυγε.

Αυτή ήταν και η έκτη της ήττα στα έντεκα πρώτα ματς της σεζόν, οπότε και με πέντε βαθμούς παραμένει ουραγός στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Από τρεις ισοπαλίες και ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, μένοντας με άδεια χέρια στα τρία πιο πρόσφατα εξ αυτών. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ρόμπιν Τράνμπεργκ και Βίκτορ Κάρλσον, ενώ τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Μαξίμ Σαϊντέ.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Χάλμσταντ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Αποτέλεσμα που την αδικεί, καθώς έδειξε ότι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να γίνει απειλητική. Αντιθέτως, η ίδια είχε τις φάσεις, αλλά όχι και την ουσία.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Σίριους (1-2 εκτός) και Μιάλμπι (0-2 εκτός), οπότε και με 16 βαθμούς βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης. Πήρε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Με εξαίρεση τον μακροχρόνιο Τάουλεν Παραλανγκάι, θα απουσιάσει και ο Αμίρ Αλ Αμάρι, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.