*Η Χάκεν δεν έχει ηττηθεί ποτέ απ’ τη Βάρμπεργκ σε επίσημο επίπεδο (4-1-0).

*Goal/Goal ήρθαν οι πέντε συναντήσεις των δύο ομάδων σε επίσημο επίπεδο.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Βάρναμο. Δέχθηκε το γκολ στο 87’.

Έμεινε άσφαιρη σε μία ακόμη έξοδο και έφυγε με άδεια χέρια απ’ την έδρα της Βάρναμο. Πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της, πήγε με το 0-0 στην ανάπαυλα. Καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη, η Βάρναμο αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια και κατέκτησε το “τρίποντο” στο φινάλε.

Επιστροφή στις ήττες για τη Βάρμπεργκ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-0 κόντρα στην ΑΪΚ Στοκχόλμης, μετράει μια νίκη στην τελευταία επτάδα αγώνων (1-3-3), βρίσκεται μια θέση πάνω απ’ τα μπαράζ παραμονής, είδε όμως τη Ντέγκερφορς να κερδίζει χθες την Τζουργκάρντεν και την διαφορά απ’ τα μπαράζ παραμονής να μειώνεται στους τρεις πόντους. Στο 4-4-4 το εντός έδρας ρεκόρ της, αγνοεί τη νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια (1-3-2). Εξέτισαν ο χαφ Τράνμπεργκ και ο φορ Μπόμαν. Αμφίβολος ο αμυντικός Σβέρισον.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΧΑΚΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χάμαρμπι. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 10’, ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 90’.

Έχει έφεση στις ισοπαλίες το τελευταίο διάστημα, την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή παραχώρησε 1-1 με την Χάμαρμπι στο Γκέτεμποργκ. Χωρίς να υστερήσει στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, δεν πραγματοποίησε συνολικά καλή εμφάνιση, από μια αδράνεια της άμυνας της αντιπάλου έφερε το ματς στην ισορροπία.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για την Χάκεν, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 2-2 με τη Ντέγκερφορς και το εκτός έδρας 1-1 με την Κάλμαρ, επέκτεινε το αήττητο στα οκτώ παιχνίδια (4-4-0), σήμερα με νίκη έχει ευκαιρία να σκαρφαλώσει ξανά στην 1η θέση και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής με την Τζουργκάρντεν την επόμενη αγωνιστική. Έχει το καλύτερο ρεκόρ εκτός έδρας στην Άλσβενσκαν, δεν έχει ηττηθεί σε 11 εξόδους (6-5-0), οι 10 εξ αυτών ήρθαν Goal/Goal.

Εξέτισε ο βασικός στόπερ Χάμαρ, συμπλήρωσαν κάρτες τέσσερις βασικοί, ο δεξιός μπακ Φρίντρικσον, ο αμυντικός χαφ Γκούσταφσον, ο χαφ Ρίγκορντ Γιένσεν και ο φορ/πρώτος σκόρερ Γιερεμέγεφ. Τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ για τους επόμενους έξι μήνες ο χαφ Σάνα.