11η αγωνιστική

*Αήττητη η Χάκεν σε έξι συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βάρμπεργκς, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal και τα έξι συνολικά Βάρμπεργκς – Χάκεν.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Κόρατς, δέχθηκε την ισοφάριση στο 63′.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρμπεργκς στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς χάρη σε ένα αυτογκόλ, στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά και παρά την προσπάθεια να κρατήσει το μηδέν, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση.

Πρώτος βαθμός μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, έφτασε τους πέντε συνολικά και παραμένει ουραγός στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, μένοντας με άδεια χέρια στα δυο πιο πρόσφατα εξ αυτών. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μαξίμ Σαϊντέ και θα εκτίσει τιμωρία απόψε.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Όλντεν Λάρσεν στο 16ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 34′, στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Ρίγκαρντ (48′), Τραορέ (55′) και Ντάχμπο (87′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάκεν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, μπορεί να τα βρήκε κάπως σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως ήταν ανώτερη κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο.

Έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς και τώρα έχει την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά από την κορυφή της κατάταξης. Χωρίς διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της όμως (0-1-2). Μπήκε σε ρυθμό προπονήσεων ο Φίλιπ Τρπτσέφσκι, όμως κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε εκτός. Κάτι που ισχύει και για τον Φράνκλιν Τέμπο.