18η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Εσκιλστούνα – Βάρμπεργκ 2-2

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚ

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να βγει από τις επικίνδυνες θέσεις πήρε την περασμένη αγωνιστική η Βάρμπεργκ στην έδρα της Έστερ (1-1). Κατώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο 27’ (1-0) και γλύτωσε ακόμη ένα γκολ. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της, φθάνοντας στην ισοφάριση στο 59’ της συνάντησης (1-1).  Συμπλήρωσε έντεκα αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη η Βάρμπεργκ (0-5-6), παραμένοντας στη 14η θέση με 14 πόντους, στο +3 απ’ τον υποβιβασμό και στο -4 απ’ την απευθείας παραμονή. Διαθέτει επίσης μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας με 32 γκολ σε 17 αγωνιστικές. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες με 11-17 τέρματα. Τιμωρημένος ο Ζέτερμπεργκ (Μέσος, 8, 0), χωρίς άλλα προβλήματα η αποστολή της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Δείτε τα προγνωστικά Σουηδίας (Κλικ Εδώ)

Το Βάρμπεργκ – Εσκιλστούνα παίζει στην Betshop

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Από την άλλη πλευρά, η Εσκιλστούνα εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας με 2-1 της Χάλμσταντ. Προηγήθηκε στο 19’ (1-0), αναγκάστηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο στο 25’, ήταν λογικό να δεχθεί πίεση από την αντίπαλο, κατάφερε ωστόσο να αντισταθεί, διπλασίασε τα τέρματά της στο 92’ (2-0), για να δεχθεί τη μείωση δύο λεπτά αργότερα (2-1 στο 94’).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Εσκιλστούνα, μετά από τρεις σερί ισοπαλίες και τέσσερις αγωνιστικές που αγνοούσε τη νίκη (0-3-1). Έπιασε στην τρίτη θέση την Χάλμσταντ στους 31 πόντους, ενώ βρίσκεται έξι πόντους μακριά από την απευθείας άνοδο. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες με 6-4 τέρματα, τα επτά εξ αυτών συνοδεύτηκαν από Under 2.5. Εξέτισε ο Τσισκαρίτζε (Αμυντικός, 14, 1). Τιμωρημένοι οι Χότζιτς (Αμυντικός, 16, 3), Τουρέ (Μέσος, 13, 0) και Ρασκάι (Μέσος, 15, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χάλμσταντ.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Εσκιλστούνα στα έξι απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.