*Δείτε το παιχνίδι σε Live Stream στον Stoiximan.

* Πρώτη φάση των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Μονή αναμέτρηση ανάμεσα στην πέμπτη Μπάρι και όγδοη Νοβάρα. Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Πεσκάρα στα ημιτελικά της μίνι διοργάνωσης. Αν δεν υπάρξει νικητής μετά το τέλος των 90’ ακολουθεί παράταση. Αν δεν υπάρξει κι εκεί νικητής, τότε την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στη βαθμολογία.

* Η Μπάρι παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Νοβάρα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Νοβάρα αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπάρι αγνοεί τη νίκη στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΑΡΙ

Με ήττα ολοκλήρωσε η Μπάρι την κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα συγκεντρώνοντας 68 βαθμούς (19 νίκες, έντεκα ισοπαλίες, 12 ήττες/ 58-48 τα γκολ). Πιο συγκεκριμένα οι «πετεινοί» δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Τραπάνι (2-1 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πέτκοβιτς στο 28’, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους στο 53’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με τον ίδιο τρόπο ο Μανιέρο είκοσι λεπτά αργότερα. Χάρη στην πέμπτη θέση που κατέκτησε το συγκρότημα του Καμπλόνε μπαίνει στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας έχοντας το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην όγδοη Νοβάρα, κόντρα στην οποία σημείωσε μία ισοπαλία (1-1 εντός έδρας) και μία νίκη (2-1 εκτός έδρας) στο πρωτάθλημα.

Συνολικά στις 21 εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε έντεκα νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, σκοράροντας 35 γκολ ενώ δέχθηκε 20. Στις τρεις τελευταίες από αυτές μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Μόντενα (1-1), ενώ γνώρισε την ήττα από τις Κάλιαρι (3-0) και Τραπάνι (2-1). «Κόντρα στη Νοβάρα θα πρέπει να μπούμε στον αγωνιστικό χώρο με την κατάλληλη ηρεμία και εγρήγορση. Πρόκειται για μία ομάδα που μπορεί να μας προξενήσει μεγάλα προβλήματα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Μανιέρο (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Μπάρι από την Τραπάνι, στο πλαίσιο της 42ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπάρι για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπάρι – Νοβάρα
Κλικ εδώ

ΝΟΒΑΡΑ

Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κατάφερε η Νοβάρα να κερδίσει την είσοδό της στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Το συγκρότημα του Μπαρόνι επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Μόντενα και εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 της Βίρτους Εντέλα από την Κροτόνε, καταλαμβάνοντας τελικά την όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα (19 νίκες, δέκα ισοπαλίες, 13 ήττες/ 57-35 τα γκολ). Κόντρα στη Μόντενα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εβάκουο μόλις στο 4’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκαλαμπίνοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 χάρη στα δύο προσωπικά γκολ του (64’, 87’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Γκονζάλεζ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 1’, λόγω της απευθείας αποβολής του Γκότσι.

Στις 21 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπιανκοατζούρι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και εννέα ήττες, σκοράροντας 18 γκολ ενώ δέχθηκαν 19. Στις πέντε τελευταίες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τις Μπρέσια (0-0) και Τραπάνι (0-0), ενώ γνώρισαν την ήττα από τις Σπέτσια (1-0), Βίρτους Λαντσιάνο (2-1) και Τσεζένα (1-0). «Θα δώσουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουμε τη νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Νοβάρα.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Νοβάρα επικρατώντας με 4-0 της Μόντενα, στο πλαίσιο της 42ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό για στοίχημα: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Νοβάρα για το πρωτάθλημα.