Στον πρώτο γύρο: Χιούστον – Βανκούβερ 2-1

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα το Βανκούβερ, γνωρίζοντας την ήττα 1-0 από το Νιου Ίνγκλαντ εκτός έδρας. Επιστροφή στις ήττες μετά από δύο αγωνιστικές αήττητη, τη νίκη επί του Ντάλας (0-4) και την ισοπαλία με το Κολοράντο (2-2 εντός έδρας). Παρέμεινε στην έβδομη θέση της Δυτικής Περιφέρειας με 31 πόντους. Με δεδομένο ότι μετρούν 22 παιχνίδια, δηλαδή δύο και τρία λιγότερα απ’ τις προπορευόμενες ομάδες, έχουν ελπίδες για ψηλότερη θέση στην κατάταξη, αρκεί να κάνουν μόνο νίκες, στόχος να μπει μέσα στην πρώτη «εξάδα», που οδηγεί στα πλέι οφ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, τα τέσσερα πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από Goal/Goal. Αναγκαστική αλλαγή έγινε στο προηγούμενο ο Λάμπα (Μέσος, 19, 2) και μένει εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από το Νιου Ίνγκλαντ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Goalbet)

Το Βανκούβερ – Χιούστον παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Από την άλλη πλευρά το Χιούστον εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα επικρατώντας ευκολότερα του αναμενομένου 3-0 το Σαν Χοσέ εντός έδρας. Κυριάρχησε σ’ όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, άνοιξε το σκορ στο 21’ (1-0), με την έναρξη της επανάληψης έχασε πέναλτι (49’). Δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στη συνέχεια, διπλασίασε τα τέρματά της στο 86’ της συνάντησης, για να σφραγίσει την επικράτησή της με τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις (94’).  Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Πόρτλαντ (2-2 εντός έδρας) και Σολτ Λέικ (0-0 εκτός έδρας), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις έξι αγωνιστικές (3-3-0). Ανέβηκαν στην πρώτη θέση οι Τεξανοί, είναι ισόβαθμοι στην κορυφή με Σιάτλ και Κάνσας στους 37 πόντους. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ μια νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες. Εξέτισε ο Άλεξ (Μέσος, 23, 2), τιμωρημένος ο Έλις (Επιθετικός, 18,7 ),

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για το Χιούστον 3-0 επί του Σαν Χοσέ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.