*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Βαλμιέρα – Σπάρτακς 4-1, Σπάρτακς – Βαλμιέρα 0-2

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΑΛΜΙΕΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Ρίγα. Σκόραραν οι Κρόλις (13′) και Γιοκότα (57′). Σε πέναλτι αστόχησε για τους φιλοξενούμενους ο τελευταίος στο 45′.

Με χαρακτηριστική ευκολία άλωσε την έδρα της Ρίγα η πρωτοπόρος Βαλμιέρα στο ντέρμπι κορυφής (2-0) την Κυριακή. Φτάνοντας τους 50 βαθμούς αύξησε στους οχτώ τη μεταξύ τους διαφορά και, παράλληλα, τις πιθανότητες κατάκτησης του τίτλου. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αστόχησε σε πέναλτι και είχε δοκάρι στα τελευταία λεπτά για να πετύχει περισσότερα γκολ, την ώρα που δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση.

Ήταν η 15η σερί νίκη της Βαλμιέρα, στις έντεκα από τις οποίες κράτησε το μηδέν, ενώ στις δέκα πέτυχε τουλάχιστον από τρία γκολ. Η Βαλμιέρα γνώρισε για τελευταία φορά εντός έδρας ήττα στις 4 Μαΐου 2021 από την Ρίγας Σκόλα (1-0) για το πρωτάθλημα.

ΒΑΛΜΙΕΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΣΠΑΡΤΑΚΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από την Ρίγας Σκόλα. Το σκορ άνοιξε ο Φρίσενμπιχλερ στο 27′, προτού ο Βαρσλάβανς διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (86′).

Προσπάθησε να πετάξει από πάνω της τον ρόλο του αουτσάιντερ, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Η Σπάρτακς παραδόθηκε άνευ όρων στο δεύτερο, δέχτηκε ισχυρή πίεση και, τελικά, ηττήθηκε εντός έδρας από την Ρίγας Σκόλα με 2-0 την Κυριακή.

Ήταν η τρίτη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές που την διατηρεί στους έντεκα βαθμούς και την προτελευταία θέση του πρωταθλήματος. Μακριά από το σπίτι της η Σπάρτακς έχει απολογισμό 1-1-6 (4-18 τα γκολ), πανηγύρισε μία νίκη σε έξι επισκέψεις της στην έδρα της Βαλμιέρα (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες): Τον Οκτώβριο 2020 με 1-0.