20η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Οντ – Βαλερένγκα 2-1

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μόλντε, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Η κατοχή μπάλας ανήκε ολοκληρωτικα στους γηπεδούχους, έφτιαξαν φάσεις για να προηγηθούν στο πρώτο μέρος, δεν εκμεταλλεύτηκαν καμία ούτε στο δεύτερο 45λεπτο.

Η Βαλερένγκα δείχνει σημάδια βελτίωσης, όμως έχει ακόμα πολύ δρόμο να διανύσει για να ανέβει βαθμολογικά και αγωνιστικά. Απέσπασε σημαντικό αποτέλεσμα στην έδρα της Μόλντε (0-0), παρότι δέχτηκε φάσεις και στα δύο ημίχρονα, άντεξε και έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη.

Νωρίτερα, πήρε τον βαθμό με αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ εντός έδρας και η μοναδική της επιτυχία σε πέντε αγώνες, είναι εκτός έδρας κόντρα στη Στρόμσγκοντσετ, με 1-3. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο μπακ Γιούκλερεντ που έγινε αναγκαστική αλλαγή, παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός κίπερ Στραντ-Κόλμπγιορνσεν.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*6/10 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*6/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 8/9 ματς εντός έδρας

ΟΝΤ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-3, από τη Σάρπσμποργκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 38’ ο Μάιγκορντ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης στο 53’ έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 90+2’ ο Μάιστερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο μέρος ακυρώθηκαν δύο τέρματα της Οντ.

Η Οντ προέρχεται από απρόσμενη εντός έδρας, από τη Σάρπσμποργκ (0-3), δεν έδειξε έτοιμη και ανταγωνιστική όσο θα ήθελε γι’ αυτή τη “μάχη”. Παρ’ όλα αυτά, παρουσίασε καλά στοιχεία το τελευταίο διάστημα συνολικά, έκανε τρεις νίκες σε πέντε αγωνιστικές.

Μία εξ αυτών και εναντίον της Βαλερένγκα (23/07) με σκορ 2-1 εντός έδρας. Στο αγωνιστικό σκέλος, υπολογίζεται ξανά ο βασικός μέσος Οβούσου που εξέτισε και τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του, είναι διαθέσιμος εκ νέου και ο αμυντικός Σούλχολμ.