*Ημιτελική φάση

*Αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η Μπόντο/Γκλιμτ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Βαλερένγκα στα πρόσφατα 10 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Στο πρωτάθλημα: Βαλερένγκα – Μπόντο/Γκλιμτ 1-3 / Μπόντο/Γκλιμτ – Βαλερένγκα 4-2

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, από την Μπόντο/Γκλιμτ, για το πρωτάθλημα. Στο 2’ ο Πελεγκρίνο με πέναλτι σκόραρε για το 1-0, στο 7’ ο Μπέρβεν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15’ και πάλι ο Πελεγκρίνο σκόραρε για το 2-1 του ημιχρόνου. Στο 59’ με πέναλτι και στο 90+2’ ο Πελεγκρίνο σκόραρε ακόμα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Στο 63’ ο Ίλιτς μείωσε προσωρινά σε 3-2.

Η Βαλερένγκα δεν είχε απάντηση στον Πελεγκρίνο της Μπόντο/Γκλιμτ (4-2) στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, έχασε σχετικά εύκολα και παραμένει σε πίεση, ούσα χαμηλά στην κατάταξη. Η ήττα ήρθε έπειτα από έξι αναμετρήσεις, με απολογισμό δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Είναι οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και δε μπορεί να εφησυχάζει έως το φινάλε του πρωταθλήματος. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, απέκλεισε τη Μπραν με νίκη 3-2, είχε εύκολο έργο πριν, με Ρόντε, Λιν, Σότρα, Στιόρνταλς-Μπλινκ. Όσον αφορά την αποστολή, δεν προέκυψαν νέες απουσίες.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*8/10 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*7/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

ΜΠΟΝΤΟ/ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-2 εντός έδρας, της Βαλερένγκα, για το πρωτάθλημα. Στο 2’ ο Πελεγκρίνο με πέναλτι σκόραρε για το 1-0, στο 7’ ο Μπέρβεν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15’ και πάλι ο Πελεγκρίνο σκόραρε για το 2-1 του ημιχρόνου. Στο 59’ με πέναλτι και στο 90+2’ ο Πελεγκρίνο σκόραρε ακόμα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Στο 63’ ο Ίλιτς μείωσε προσωρινά σε 3-2.

Η Μπόντο/Γκλιμτ επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, με τη νίκη εναντίον της Βαλερένγκα (4-2), εντός έδρας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πελεγκρίνο, ο οποίος σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του. Νίκησε έπειτα από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Κόνφερενς Λιγκ.

Έχει δώσει δικαιώματα το τελευταίο διάστημα με τα αποτελέσματά της εντός συνόρων κυρίως, έχει επιτρέψει στους διώκτες της να την “πιάσουν” στην κορυφή και μάλιστα να την ξεπεράσουν. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε ο Γκουλίκσεν, είναι τραυματίες οι Τσούγκελι, Ελαμπντελαουί, Έσπεγιορντ.