*14η αγωνιστική

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βαλερένγκα κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Μπραν, με μεγάλη ανατροπή και ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-2 μόλις στο έκτο λεπτό από τα τέρματα των Σέρι Λάρσεν (5’), Φίνε (6’). Αλλά μείωσε με τον Γιάτα στο 13’ και πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Οφκίρ στο 60’ και στο 66’.

Η Βαλερένγκα κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Μπραν στο κύπελλο Νορβηγίας, με μεγάλη ανατροπή, περνώντας στα ημιτελικά του θεσμού.Στο πρωτάθλημα βέβαια δεν κερδίζει εδώ και πέντε αγωνιστικές, με ισοπαλία στον τελευταίο της αγώνα έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, τρεις εκ των οποίων ήταν στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Γι’ αυτό και βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία της Α’ Νορβηγίας, στην 13η θέση, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, τόσο από τη ζώνη του υποβιβασμού όσο και από τη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ για την παραμονή.

Αυτή ακριβώς η βαθμολογική της θέση οδήγησε στην αλλαγή προπονητή, με τον Γκέιρ Μπάκε να αναλαμβάνει αμέσως μετά την πρόκριση και σήμερα θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας, έχοντας δύο προπονήσεις με τους νέους του παίκτες.

Μακροχρόνια τραυματίες είναι οι Στραντ-Κιολμπρόσεν (ΤΕ), Όλσεν (ΑΜ), Χάκανς (ΜΕ) και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Ζούτα.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*Εχει 5/7 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 4/7 G/G εντός έδρας

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Η Μόλντε κέρδισε άνετα και εύκολα με 3-1 εντός έδρας την Σπάρτα Σάρπσμποργκ, “καθαρίζοντας” από πολύ νωρίς το παιχνίδι. Ανοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Κιτολάνο, ενώ ο Μπρέιβικ στο 5’ έκανε το 2-0, πριν σκοράρει ο Μπρίνχιλντσεν στο 35ο λεπτό το τρίτο τέρμα της. Για την αντίπαλο της απλά μείωσε ο Λούντγκβιστ στο 72ο λεπτό.

Η Μόλντε πέρασε επίσης στα ημιτελικά του κυπέλλου, αν και δεν θα συναντηθεί με τη σημερινή της αντίπαλο εκεί, παρά μόνο στον τελικό, αν προκριθούν αμφότερες, κερδίζοντας με 3-1 την Σπάρτα Σάρπσμποργκ.

Ενώ ξεκίνησε άσχημα τη σεζόν, με τρεις ήττες και μία ισοπαλία, στα 15 επόμενα παιχνίδια της έχει 12 νίκες και δύο ήττες και μία ισοπαλία, μακριά από το γήπεδό της. Στο πρωτάθλημα είναι στην 5η θέση, στο -3 από την τρίτη, τελευταία που οδηγεί σε κάποιο ευρωπαϊκό θεσμό για του χρόνου.

Μακροχρόνια τραυματίες είναι ο εξτρέμ Ούλαντ-Άντερσεν, ο οποίος έχει να παίξει πάνω από ένα χρόνο και ο αμυντικός μέσος Έλινγκσεν.