29η αγωνιστική (προτελευταία)

*Μετρούν 5/9 επίσημα παιχνίδια με over 2.5 μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Μιεντάλεν – Βολερένγκα 1-1

ΒΟΛΕΡΕΝΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

H Βολερένγκα πήρε τη νίκη στην έδρα της Οντ (1-2) όμως είναι αργά για να ελπίζει σε κάτι παραπάνω από την τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Πριν από αυτό, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Τρούμσε καθώς έμεινε στο 1-1. Αήττητη για τέσσερις αναμετρήσεις η ομάδα του Φάγκερμο, μετρά δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε διάστημα πέντε αγώνων τελευταία. Έχει να αντιμετωπίσει ομάδες στα μέτρα της έως το φινάλε της αγωνιστικής περιόδου. Το θετικό είναι ότι δεν έχει προβλήματα απουσιών για ακόμα ένα παιχνίδι και ο τεχνικός της ομάδας του Όσλο, μπορεί να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Οντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 4’ ο Χολμ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 34’ ο Λαουρίτσεν ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 75’ ο Μπιέρνταλ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βολερένγκα Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*4/6 αναμετρήσεις είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 12/14 ματς εντός έδρας

ΜΙΕΝΤΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μιεντάλεν γνώρισε την ήττα από τη Σάρπσμποργκ (1-3) εντός έδρας και δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην πολύ μεγάλη νίκη που πήρε στο ντέρμπι του ποταμού, εναντίον της Στρέμσγκουντσετ εκτός έδρας, με σκορ 1-2. Απέχει πλέον τρεις πόντους από τη θέση των μπαράζ, τη στιγμή που πριν 4-5 ματς έμοιαζε καταδικασμένη. Δύο νίκες και μία ισοπαλία στα πρόσφατα πέντε παιχνίδια για την ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν, η οποία έχει μάθει να παλεύει για την παραμονή τα τελευταία χρόνια. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισαν και είναι διαθέσιμοι οι Βάλσταντ και Σόλμπεργκ.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 1-3 εντός έδρας, από τη Σάρπσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 2’ με τον Κονέ, όμως στο 4’ ο Λάρσεν ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 64’ ο Βίκνε πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Σάρπσμποργκ και στο 81’ ο Όπσετ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.