*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “32” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Η Παρί επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαλενσιέν.

*Στο πρωτάθλημα: Βαλενσιέν – Παρί 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 10ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Βαλενσιέν, στις υποχρεώσεις της. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί υποδέχθηκε την Αμιάν, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Για ακόμη μια φορά προβλημάτισε με την εμφάνιση. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και από το σημείο του πέναλτι, ενώ παρότι είχε αρκετό χρόνο μπροστά της δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση αυτή. Αντιθέτως, στάθηκε τυχερή που το σκορ δεν ξέφυγε ακόμη περισσότερο.

Τέταρτη σερί ήττα, φτάνοντας τις 16 σερί αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-7-9), οπότε και είναι ουραγός, με έντεκα βαθμούς. Αγνοεί τη νίκη μπροστά στην έδρα της (0-4-6), χωρίς να σκοράρει στα 6/10. Μέχρι τώρα στο κύπελλο, έχει αποκλείσει τις Ογκενό (0-2 εκτός), Μαλχάους (1-1 εκτός, πεν. 4-5) και Σαρεγκεμέν (0-2 εκτός).

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Γκορί (51′, 76′), για να δεχθεί απλά τη μείωση στο 80′. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις για την Παρί, με έξι νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί υποδέχθηκε την Ανεσί, της οποίας και επικράτησε με 2-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και παρότι προσπάθησε δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Επέστρεψε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και εκμεταλλευόμενη τις φάσεις που παρουσιάστηκαν πήρε σαφές προβάδισμα. Αν και δέχτηκε τη μείωση, λίγο μετά απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, κρατώντας το υπέρ της σκορ μέχρι τέλους.

Βρίσκεται έτσι σε ισοβαθμία με τις Γκινγκάμπ, Ροντέ και Αζαξιό στην έκτη θέση, ούσα παράλληλα στο -1 από τα πλέι οφ ανόδου. Αήττητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, έχοντας επικρατήσει στις 5/7. Μέχρι τώρα στο κύπελλο, έχει αποκλείσει τις Βιλεζίφ (2-2 εκτός, πεν. 4-5), Σεντ Ντενίζ (3-1 εντός) και Αλέ (1-2 εκτός).