* Στον πρώτο γύρο: Ορλεάν – Βαλενσιέν 0-2 (25/11)

* Η Βαλενσιέν κέρδισε τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην Ορλεάν, κρατώντας και το μηδέν παθητικό.

* Στα τρία τελευταία παιχνίδια της Βαλενσιέν στο πρωτάθλημα σημειώθηκε under 2,5.

* Η Ορλεάν ηττήθηκε στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Μια ακόμη νίκη, η οποία θα της εξασφαλίσει πολύ μεγάλο ποσοστό και την παραμονή στην κατηγορία αναζητά η Βαλενσιέν, η οποία έχει εξασφαλίσει απόσταση εννιά βαθμών από τη 18η θέση και μόνο αν «αυτοκτονήσει» στις υπολειπόμενες πέντε αγωνιστικές, θα μπλέξει σε ανεπιθύμητα σενάρια για τη σωτηρία. Μετά από μια μακρά περίοδο αμφισβήτησης και προβληματισμού που προκάλεσαν οι τρεις συνεχόμενες ήττες από Νιόρ, Τουρ και Νιμ, έδειξε χαρακτήρα τις δύο τελευταίες αγωνιστικές και κάθε άλλο παρά διατεθειμένη να εμπλακεί σε σενάρια παραμονής. Πρώτα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της για να φτάσει στη νίκη με 2-0 επί της Τρουά, η οποία αποδείχθηκε καταλυτική, ούτως ώστε την περασμένη αγωνιστική παίζοντας με την ψυχολογία στα ύψη να καταφέρει να πετύχει σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπουργκ.

Για πρώτη φορά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα εμφανίστηκε συγκεντρωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα και αφού στο πρώτο ημίχρονο κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ της, «χτύπησε» με ωραία αντεπίθεση στο 56’ ανοίγοντας το σκορ με τον Νταό. Στη συνέχεια δέχθηκε πίεση, αλλά με ένα σουτ του Φουλτζινί στο 88’ κατάφερε να «κλειδώσει» την επικράτηση. Ξεχρέωσαν και επιστρέφουν οι Νιακατέ (Αμυντικός, 30/1) και Ταμέζ (Μέσος, 31/0), όμως θα απουσιάσουν οι Ρουντέ (Μέσος, 29/3), Γιαμισί (Μέσος, 26/2), Μπιτέν (Επιθετικός, 23/2), Φοστέν (Επιθετικός, 20/2) και Νεστόρ (Αμυντικός, 30/2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Κέρδισε τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην Ορλεάν, κρατώντας και το μηδέν παθητικό (Δες το στην Magicbet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΟΡΛΕΑΝ

Όσο η υπόθεση της διεκδίκησης της επιστροφής των τεσσάρων βαθμών που της αφαιρέθηκαν νωρίτερα στο πρωτάθλημα δεν δείχνει να προχωράει, τόσο η Ορλεάν θα πρέπει να αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα να καταφέρει να κρατήσει τουλάχιστον τη 18η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Κι αυτό διότι ενώ η διαφορά από τις προπορευόμενες ομάδες έχει αρχίσει να μεγαλώνει, αυτή από τις παρακάτω σταδιακά μειώνεται ολοένα και περισσότερο με τον Ερυθρό Αστέρα να ισοβαθμεί μαζί της στους 31 βαθμούς και τη Λαβάλ να απέχει μόλις ένα βαθμό μετρώντας 30.

Μετά από την πολύ σπουδαία από κάθε άποψη εντός έδρας επικράτηση επί της Μπουργκ με 1-0 πριν από δύο αγωνιστικές, έπαιξε για την ισοπαλία στην έδρα της Νιμ την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Για 45 λεπτά η Ορλεάν έδειχνε ικανή να πετύχει το στόχο της, ωστόσο μόλις δέχθηκε το πρώτο γκολ από τους γηπεδούχους στο 50’ έδειξε αδύναμη να μπορέσει να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Αναμφίβολα θετικό νέο η επιστροφή του πρώτου σκόρερ Αρμάν (Επιθετικός, 25/6) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επιστρέφει, ενώ εκτός παραμένει ο Αγιαρί (Επιθετικός, 17/4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Νιμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Ηττήθηκε στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.