22η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαστιά – Βαλενσιέν 3-0

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (57′, 65′) και παρότι μείωσε με τον Μπουτουατού στο 80′, έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και 17 παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Βαλενσιέν, σε ένα σερί όπου και μετράει επτά ισοπαλίες και δέκα ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί φιλοξενήθηκε από τη Μπορντό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, αμφότερες είχαν από μια καλή στιγμή για να προηγηθούν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, δεχόμενη δυο γκολ από στημένες φάσεις. Μείωσε προς το φινάλε και ανέβηκε για να ισοφαρίσει στη συνέχεια, αλλά αντί αυτού, δέχθηκε και τρίτο τέρμα με αντεπίθεση, λίγο αργότερα.

Αυτή ήταν και η πέμπτη διαδοχική της ήττα, με την τελευταία νίκη πρωταθλήματος να είναι στις 26 Αυγούστου επί της Ροντέ (0-1 εκτός). Παραμένει έτσι σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, με μόλις έντεκα βαθμούς μέχρι τώρα. Στην πορτογαλική Ζιλ Βιθέντε θα συνεχίσει την καριέρα του ο αμυντικός Τζόναθαν Μπουατού.

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Καέν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι του Σαντελί στο 33ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (60′, πεν. 83′). Έμεινε με δέκα παίκτες στο 84′, όταν και αποβλήθηκε ο Σαρμπονιέ.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μπαστιά, μετά και τη νίκη 2-0 επί της Ανζέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Μπρουάρ υποδέχθηκε την Καέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε δύσκολες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα, για να πάρει τα ηνία με πέναλτι λίγο μετά το μισάωρο. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι τα ηνία και προς το φινάλε δέχθηκε και την ανατροπή, από το σημείο του πέναλτι.

Παραμένει έτσι χαμηλά στην κατάταξη, σε ισοβαθμία με την Τρουά και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού στην τρίτη κατηγορία. Ηττήθηκε στις 3/4 τελευταίες εξόδους της (1-0-3), έχοντας μόλις ένα διπλό στις δέκα φετινές της.