24η αγωνιστική

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λαβάλ – Βαλενσιέν 1-0

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σεντ Πριστ, για το κύπελλο. Προηγήθηκε στο 31′ με τον Ζουνγκ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι εννέα λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 80′ με τον Ντουκουρέ.

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του κυπέλλου πανηγύρισε η Βαλενσιέν. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Πριστ για τη φάση των “16”, της οποίας και επικράτησε με 1-2.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που είχε περισσότερες ευκαιρίες αλλά και κατοχή. Πήρε προβάδισμα στο μισάωρο και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα προς το φινάλε του αγώνα.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει ως φιλοξενούμενη τη Ρουέν (28/02). Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ήττα με 1-0 στην έδρα της Κονκαρνό, γεγονός που τη διατηρεί στην τελευταία θέση της κατάταξης, μέχρι τώρα. Επικράτησε μια φορά στα έντεκα φετινά εντός της (1-4-6).

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Λε Πουά, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 85′ με τον Τσοκουντέ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Λαβάλ είδε την πορεία της στο κύπελλο να παίρνει τέλος. Για την ακρίβεια, την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί φιλοξενήθηκε από τη Λε Πουά, της τέταρτης κατηγορίας, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 2-1 και έμεινε εκτός από τη φάση των “16”.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, έδωσε αρκετά δικαιώματα στην αντίπαλο της και βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου. Προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση και προς το φινάλε ισοφάρισε, στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της. Παρόλα αυτά, έκανε πέναλτι στις καθυστερήσεις, από το οποίο προήλθε το δεύτερο τέρμα και αποκλείστηκε.

Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και το εντός 2-4 από την Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα που την αφήνει στην τέταρτη θέση και στο -7 πλέον από την κορυφή. Ηττήθηκε μια φορά στις δέκα τελευταίες εξόδους της (6-3-1), στις 7/10 κράτησε ανέπαφη την εστία της.