3η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 12/13 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 40ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 77′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Με το χειρότερο τρόπο έχει ξεκινήσει την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζόρζε Μασιέλ φιλοξενήθηκε από τη Μπαστιά, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 3-0. Για ακόμη μια φορά η εμφάνιση της ήταν η τραγική, δεν απείλησε σε καμία περίπτωση, ενώ αντιμετώπισε αρκετά δύσκολες καταστάσεις, με την άμυνα της να “μπάζει” από παντού.

Δεύτερη διαδοχική ήττα της, καθώς είχε προηγηθεί το βαρύ 1-4 από την Οσέρ, στην πρεμιέρα της σεζόν. Θέλοντας να βρει λύσεις, ο κόουτς Μασιέλ ετοιμάζει αλλαγές για το σημερινό Βαλενσιέν – Γκινγκάμπ. Παραμένει εκτός ο Καλάι.

Βαλενσιέν Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Ντανκέρκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Γκινγκάμπ, μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα επί της Ανεσί (1-4 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε τη Ντανκέρκ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο μέρος, έγινε πιο πιεστική στο δεύτερο, αλλά ήταν άστοχη στις προσπάθειες της. Κέρδισε πέναλτι στο 72′, όμως ο Κουρτέ νικήθηκε από την αντίπαλο τερματοφύλακα και λίγο αργότερα το “πλήρωσε” με τον ίδιο τρόπο.

Θα προσπαθήσει τώρα να εκμεταλλευτεί την κακή ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Βαλενσιέν, έτσι ώστε να επιστρέψει στις επιτυχίες. Από την προσπάθεια της αυτή, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Εντούρ, που τραυματίστηκε στο τελευταίο παιχνίδι.