13η αγωνιστική.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη και μοναδική φορά τη σεζόν 2010-2011, στη Σεγούντα Ντιβιζιόν. Τότε, σε αμφότερα τα δύο παιχνίδια είχε κερδίσει η Βαγιεκάνο (3-1, 0-1).

Βαγιεκάνο – Πονφεραδίνα στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιβεβαίωσε και με το παραπάνω την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Βαγιεκάνο, περνώντας νικηφόρα με 3-0 από την έδρα της Εξτρεμαδούρα. Ανώτερη και πιο αποτελεσματική από την αντίπαλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έβγαλε την ίδια επιθετικότητα με τα προηγούμενα παιχνίδια, ενώ ήταν σοβαρή στα αμυντικά της καθήκοντα.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Βαγιεκάνο, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε κόντρα στην Τενερίφη (2-1), διεύρυνε το αήττητο στις οκτώ αγωνιστικές (3-5-0), βρίσκεται στην 5η θέση με 19 βαθμούς, πλησίασε τις θέσεις της απευθείας ανόδου και με νέα νίκη θα σκαρφαλώσει ψηλότερα στη βαθμολογία. Εντός έδρας είναι αήττητη μετρώντας απολογισμό 3-3-0 με επιμέρους σκορ 11-6. Συνεχίζουν τραυματίες οι Αλμπέρτο Γκαρθία (Τερματοφύλακας, 7) και Μάριο Σουάρεθ (Μέσος, 10, 1), επανέρχεται ο Εμπάρμπα (Επιθετικός, 11, 4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στην Εξτρεμαδούρα. Μπήκε πιο αποφασισμένα από την αντίπαλο στο παιχνίδι, προηγήθηκε με τον Άλβαρο Γκαρθία στο 11’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μπέμπε στο 50’ (0-2), κινδύνεψε έπειτα σε 2-3 περιπτώσεις, κατάφερε όμως να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ με πέναλτι του Ουγιόα στις καθυστερήσεις (0-3 στο 91’).

Βαγιεκάνο Στατιστικά

*G/G τα 10/12 φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan).

*2-3 γκολ τα 7/8 πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια.

ΠΟΝΦΕΡΑΔΙΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα την προηγούμενη αγωνιστική η Πονφεραδίνα, παραχωρώντας 1-1 με τη Νουμάνθια. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, ήταν ανώτερη στο πρώτο, υστέρησε ελαφρώς στο δεύτερο, το «Χ» κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Πονφεραδίνα, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε με την Εξτρεμαδούρα (1-1 εκτός), συμπλήρωσε τριάδα αγώνων αήττητη (1-2-0), παρέμεινε στην 12η θέση με 15 βαθμούς, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, με την παραμονή να αποτελεί τη βασική της προτεραιότητα, στην επιστροφή της στη Σεγούντα Ντιβιζιόν. Δεν έχει κερδίσει ακόμη μακριά από την έδρα της, τρέχει ρεκόρ 0-3-2, οι τέσσερις από τις πέντε πρόσφατες έξοδοί της ήρθαν Goal/Goal. Παραμένει τραυματίας ο Νογκέρα (Αμυντικός, 4, 0), νέα απώλεια ο Λουίς Βαλκάρθε (Αμυντικός, 10, 0). Επιστρέφει ο Τριγέρος (Αμυντικός, 9, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νουμάνθια. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερες καθαρές ευκαιρίες για γκολ από την αντίπαλο, προηγήθηκε με τον Γιούρι στο 30’ (1-0), πηγαίνοντας με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, δεν ήταν το ίδιο καλή, πιέστηκε περισσότερο από την αντίπαλο, δέχθηκε την ισοφάριση στο 79’ (1-1) και υπό τον φόβο της ήττας στο φινάλε συμβιβάστηκε με τον βαθμό.