Τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 8 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΒΑΑΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-2 επί της Λάχτι, την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε τέσσερα λεπτά (21′, 25′). Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους στη συνέχεια, κρατώντας εύκολα το 0-2 μέχρι τέλους.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Βάασα στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της. Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Σοβαρός ο τραυματισμός του αρχηγού της, Στράντβαλ, που χάνει τη σεζόν. Εκτός και οι Μάρτινεν και Σιλά.

Βάασα Στατιστικά

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Άλλη μια βαριά ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 1-5 από την Ίλβες, την περασμένη αγωνιστική. Με το δείκτη του σκορ να δείχνει 0-3 στο 34′, το παιχνίδι είχε τελειώσει ήδη για τους γηπεδούχους, που απλά μείωσαν σε 1-3 στο 40ο λεπτό. Δεν έβγαλε αντίδραση στο β’ μέρος, με το τελικό 1-5 να διαμορφώνεται με δύο γκολ στο 47′ και το 62′.

Έφτασε τα δεκαπέντε συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη (0-4-11). Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και μόνο με ένα θαύμα θα παραμείνει στην κατηγορία. Πρέπει να κάνει το 3/3 στα εναπομείναντα παιχνίδια και ταυτόχρονα η Λάχτι να ηττηθεί και στα τρία δικά της. Εκτός έδρας μετράει μόλις 1 νίκη σε 12 παιχνίδια πρωταθλήματος, έχοντας δεχτεί 24 γκολ στο διάστημα αυτό.

Τιμωρημένος ο Πούρο. Εκτός παραμένει ο Κάνον.