*Στον Α’ γύρο: Xέρακλες Αλμέλο – Βααλβάικ 1-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Aπόλυτα ισορροπημένη η μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Βααλβάικ από το 2006 μέχρι σήμερα (3-3-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΒΑΑΛΒΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Της μένει μία πικρία μετά την εκτός ισοπαλία απέναντι στην Καμπούρ (1-1) την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου της, αφού είχε τις μεγάλες στιγμές του αγώνα με το μέρος της. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πήρε το προβάδισμα στο 72′ με αυτογκόλ, είχε μέχρι εκείνο το σημείο καθολική υπεροχή. Δεν μπόρεσε όμως να αντέξει στην πίεση που της άσκησε η γηπεδούχος, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεμπερδέψει σε μεγάλο βαθμό με την παραμονή και πλέον χρειάζεται τουλάχιστον μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια για να μην κινδυνέψει. Το αποψινό απέναντι στην Βααλβάικ είναι αυτό που την ενδιαφέρει πρωτίστως, αφού στο φινάλε ταξιδεύει στην έδρα της Άλκμααρ. Το μεγάλο της ατού σε σχέση με τις ομάδες της ζώνης, είναι πως υπερτερεί απέναντι σε όλες σε πιθανή ισοβαθμία.

Εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του ο έμπειρος φορ Κράμερ που δήλωσε: «Πλέον βλέπω τις προπονήσεις με την ομάδα ως μία ευκαιρία να βελτιωθώ ως παίκτης και όχι ως υποχρέωση. Εκτιμώ πως αυτό είναι και το σημείο κλειδί για έναν παίκτη, ούτως ώστε να βελτιώσει τις αδυναμίες του».

Μακροχρόνια τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, όπως αυτό του μέσου Όγκουσταϊνς (3/0), ξανά εκτός και ο βασικός φορ Όντγκαρντ (30/8). Κάρτες ο αμυντικός Αντεβόγιε (21/0).

Βααλβάικ Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΧΕΡΑΚΛΕΣ ΑΛΜΕΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αγνώριστη στο Τίλμπουρχ σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, ηττήθηκε δίκαια με 2-0 την περασμένη αγωνιστική. Αποκαρδιωτική η εικόνα της στο πρώτο μέρος, δέχτηκε τα δύο τέρματα μέσα σε ισάριθμα λεπτά (15′,17′) και όλα έγιναν «βουνό» στην συνέχεια για την ίδια. Δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε όταν η αντίπαλος οπισθοχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα, στο δεύτερο δηλαδή ημίχρονο. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις, λόγω αποβολής του Σόνενμπεργκ.

Βρίσκεται σε περίεργη θέση τούτη την στιγμή η ομάδα του Φρανκ Βόρμουτ, καθώς δεν έχει ρεαλιστικές πιθανότητες για την 8η θέση αλλά φαντάζει δύσκολο και να κινδυνέψει. Χρειάζεται πάντως έναν ακόμη βαθμό για να είναι εντελώς σίγουρη, μιας και υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Οι δύο πρόσφατες εκτός έδρας νίκες που είχαν προηγηθεί της ήττας στο Τίλμπουρχ, είναι και οι μοναδικές που μετρά στην σεζόν μακριά από το γήπεδό της.

Ο Κάρλος Βίσενς θα διαδεχθεί τον Φρανκ Βόρμουτ στην τεχνική ηγεσία της ομάδας με το πέρας της σεζόν. Ο Γερμανός αποφάσισε να τερματίσει την παραμονή του στο Αλμέλο μετά από τέσσερις εξαιρετικές σεζόν. Την επόμενη σεζόν θα ξεκινήσει ως προπονητής της Γκρόνινγκεν, όπου θα διαδεχθεί τον Ντάνι Μπάους.

Στα καθαρά αγωνιστικά, τιμωρημένος ο ψηλόσωμος αμυντικός Σόνενμπεργκ (9/0), καθώς και ο μέσος Ουαχίμ (9/0). Πάντα εκτός ο εξτρέμ Αζαουί (11/3), ο κίπερ Μπλάσβιτς (25/0) και ο κεντρικός χαφ Κιομουρτζόγλου (24/2).