*Στον Α’ γύρο: Σπάρτα Ρότερνταμ – Βααλβάικ 2-0

*Ο νυν τεχνικός της Βααλβάικ, Χενκ Φράσερ, υπήρξε προπονητής της Σπάρτα Ρότερνταμ για μια τετραετία (2018 – 2022).

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Τα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Βααλβάικ στα έντεκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (1-3-7).

Δείτε όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι πάμε στοίχημα

ΒΑΑΛΒΑΙΚ

Προηγούμενο ματς: Σε εξ’ ορισμού δύσκολη αναμέτρηση, ηττήθηκε με 4-1 από τον Άγιαξ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 9′, κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά (15′), αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους πριν το ημίχρονο (35′). Στο ρελαντί, δέχτηκε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη (64′, 87′), με τον Άγιαξ μάλιστα να χάνει και πέναλτι στο ενδιάμεσο (70′).

Η Βααλβάικ είχε ένα «βουνό» να ανέβει στο Άμστερνταμ και η αλήθεια είναι πως δεν μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστική, ούτε όταν ισοφάρισε από σπόντα (15′). Δεν άξιζε κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο ματς, παρότι η έκταση του σκορ θα μπορούσε να είναι μικρότερη.

Παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στο -5 από την απευθείας παραμονή, ενώ παρότι δεν παίζει τόσο άσχημα δεν είναι καθόλου αποτελεσματική και ουσιαστική. Ενδεικτικό ότι μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία δέκα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (1-2-7), ενώ σκοράρει κατά μέσο όρο κάτι λιγότερο από ένα γκολ ανά παιχνίδι.

«Πέρασα όμορφες στιγμές στην Σπάρτα αλλά τώρα είμαι προπονητής της Βααλβάικ και έχω προετοιμάσει την ομάδα με τέτοιον τρόπο ούτως ώστε να κερδίσουμε. Έχουμε μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς και είμαστε ρεαλιστές, γνωρίζουμε δηλαδή ότι δεν είμαστε σε κάποια ασφαλή θέση», σχολίασε ο τεχνικός Φράσερ.

Δεν ταλαιπωρείται από αγωνιστικά προβλήματα, αναμένεται πλήρης σε ακόμη ένα παιχνίδι.

Βααλβάικ Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στο κρίσιμο παιχνίδι με αντίπαλο την Γκόου Αχέντ Ιγκλς και ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 7′, ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα ήρθε και το δεύτερο γκολ από τους φιλοξενούμενους στις αρχές της επανάληψης (50′).

Κάπως υπερβολική η έκβαση και η έκταση του σκορ απέναντι στην Γκόου Αχέντ, αφού η Σπάρτα ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει σε ουκ ολίγες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στα τέλη του πρώτου μέρους. Ακόμη και μετά το 0-2, προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά οι επιθετικοί της βρέθηκαν σε μέτρια μέρα και έτσι υπέστη εντός έδρας ήττα από έναν άμεσο ανταγωνιστή της.

Έπεσε στην 8η θέση, παραμένει ωστόσο στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ και εκεί θέλει να τερματίσει μόλις ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

«Πρέπει να αξιοποιούμε καλύτερα τις ευκαιρίες που δημιουργούμε, διαφορετικά δεν θα παίρνουμε αυτό που αξίζουμε από τα παιχνίδια μας, ότι έγινε δηλαδή με την Γκόου Αχέντ», σημείωσε ο τεχνικός Ραϊσντάικ.

Εξέτισε και επιστρέφει ο δεξιός μπακ Μπακαρί, στα πιτς ο αρχηγός/στόπερ Φριντς, και οι εξτρέμ Σάιτο, Νεγκλί. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κλεμέντ. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο φορ Λαούριτσεν.