Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

* Προκριματικά Ευρώπης για το Μουντιάλ 2018. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε εννιά ομίλους (επτά όμιλοι των έξι ομάδων και δύο όμιλοι των πέντε ομάδων). Οι εννιά πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, από όπου θα προκύψουν τέσσερα ακόμα εισιτήρια.

2η αγωνιστική

3ος όμιλος: Γερμανία 3, Αζερμπαϊτζάν 3, Τσεχία 1, Β. Ιρλανδία 1, Σαν Μαρίνο 0, Νορβηγία 0

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ

Με το δεξί ξεκίνησε το Αζερμπαϊτζάν τις υποχρεώσεις του για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Πριν από ένα μήνα το συγκρότημα του Προσινέφσκι επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Σαν Μαρίνο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κουρμπάνοφ. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν για περίπου ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 52’ ο Μπρολί αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Αζερμπαϊτζάν μετά από τέσσερις αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε πανηγύρισε μόλις μία φορά το «τρίποντο», επικρατώντας της Μολδαβίας με 2-1 στις 17 Νοεμβρίου του 2015. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε το Αζερμπαϊτζάν από την έδρα του Σαν Μαρίνο επικρατώντας με 1-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια του Αζερμπαϊτζάν σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Αζερμπαϊτζάν – Νορβηγία παίζει στην Interwetten

ΝΟΡΒΗΓΙΑ

Όπως αναμενόταν η Νορβηγία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πανίσχυρης Γερμανίας στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 τον προηγούμενο μήνα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μίλερ στο 15’, προτού ο Κίμιχ διπλασιάσει τα τέρματά τους λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το κερασάκι στην τούρτα για τα «πάντζερ» έβαλε ο Μίλερ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του στο 60’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Αυτή ήταν η τρίτη κατά σειρά ήττα για το συγκρότημα του Χόγκμο σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές από Βέλγιο (3-2 εκτός έδρας) και Λευκορωσία (1-0 εντός έδρας). Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» χρονολογείται την 1η Ιουνίου κόντρα στην Ισλανδία (3-2 εντός έδρας). Χωρίς νίκη παραμένει στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε goal-goal.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Νορβηγία από τη Γερμανία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Νορβηγίας σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Interwetten).