*Η Τουλούζ αναδείχθηκε νικήτρια στις 4/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας (4-1-1).

*Στον πρώτο γύρο: Τουλούζ – Αζαξιό 2-0

*Στο Κύπελλο: Τουλούζ – Αζαξιό 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Λιλ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22’, δέχθηκε το 2-0 στο 33’ και το 3-0 στο 37’.

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Λιλ, γνώρισε την ήττα με 3-0 στο “Πιερ Μορουά” και βρίσκεται με το 1.5 πόδι στη Ligue 2. Ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, δεν κατάφερε να σταματήσει τις επιθέσεις της Λιλ, η οποία διαμόρφωσε το τελικό σκορ απ’ το πρώτο ημίχρονο (3-0). Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο 45λεπτο, δεν έφτιαξε ούτε μια φάση της προκοπής, ούτε κινδύνεψε ιδιαίτερα.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Πανταλονί, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με την Μπρεστ, με ρεκόρ 6-4-23 παραμένει στην προτελευταία θέση και απομένουν τα… τυπικά για να κουνήσει… μαντήλι και να υποβιβαστεί στη Ligue 2. Γνώρισε την ήττα στις έξι πρόσφατες εξόδους της, στις τέσσερις εξ αυτών έμεινε άσφαιρη.

Τιμωρημένοι ο δεξιός μπακ Ντιαλό, ο φορ Ελ Ιντρίσι και δεύτερο παιχνίδι ο επιθετικός Τουζγκάρ. Πειθαρχικά τιμωρημένος ο εξτρέμ Μπελαϊλί. Επανέρχονται ο δεξιός μπακ Αλφόνς και ο επιθετικός Αμουμά.

ΑΖΑΞΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 11/15 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα 11/15 τελευταία παιχνίδια.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Λανς. Δέχθηκε το γκολ στο 33’.

“Μεθυσμένη” από την κατάκτηση του Κυπέλλου και μπροστά σε γεμάτο γήπεδο ηττήθηκε την περασμένη Κυριακή με 1-0 από τη Λανς. Εμφανώς επηρεασμένη και καταπονημένη από τη γεμάτη εμφάνιση στον τελικό, έπεσε πάνω σε μια κυνική αντίπαλο, πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στο δεύτερο 45λεπτο, η Λανς διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση μέχρι το φινάλε.

Επιστροφή στις ήττες στη Ligue 1 για την ομάδα του Μοντανιέ, δεν μπορεί να αποκτήσει σταθερότητα, βρίσκεται στη 13η θέση με 41 βαθμούς, στο +9 από την τελευταία τετράδα. Με διπλό στην Κορσική θα σφραγίσει οριστικά την παραμονή της, ενώ ως Κυπελλούχος έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Παίρνει πιο εύκολα νίκες μακριά από την έδρα της, στις οκτώ τελευταίες εξόδους της πανηγύρισε πέντε διπλά (5-0-3).