*32η αγωνιστική

*Η Μπρεστ μετράει ένα διπλό σε 11 επισκέψεις της στην έδρα της Αζαξιό (1-5-5).

*2-3 γκολ ήρθαν οι πέντε πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην έδρα της Αζαξιό, οι τέσσερις εξ αυτών και Goal/Goal.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Αζαξιό 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από το Στρασβούργο. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 26’, δέχθηκε το 2-0 στο 71’, μείωσε με τον Μπαρετό στο 76’, για να δεχθεί το 3-1 στο 89’.

Κάνει πορεία υποβιβασμού στο δεύτερο γύρο και μετά την ήττα απ’ το Στρασβούργο θα πρέπει να συμβιβάζεται με την ιδέα πως τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Ligue 2. Με αμυντικούς προσανατολισμούς στο πρώτο ημίχρονο, απειλήθηκε, δέχθηκε το 1-0 με πέναλτι, γλίτωσε στη συνέχεια σε δύο περιπτώσεις το 2-0. Το 2-0 στο δεύτερο 45λεπτο δυσκόλεψε το έργο της, αντέδρασε άμεσα, αλλά το 3-1 στο φινάλε την έριξε στο… καναβάτσο.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Πανταλονί και 13η στις 15 τελευταίες αγωνιστικές (2-0-13), παρέμεινε στην προτελευταία θέση και η επιστροφή στη Ligue 2 πλησιάζει, αφού το -10 απ’ τη σωτηρία θεωρείται μεγάλη απόσταση στις επτά αγωνιστικές που υπολείπονται για το φινάλε. Δεύτερη χειρότερη έδρα της Ligue 1 (ρεκόρ 3-1-11), έμεινε μάλιστα άσφαιρη στα 7/10 πιο πρόσφατα παιχνίδια στο “Φρανσουά Κοτί”.

Επιστρέφει ο εξτρέμ/πρώτος σκόρερ Μπελαϊλί, τραυματίστηκε ο δεξιός μπακ Αλφόνς.

ΑΖΑΞΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 10/13 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα 9/13 τελευταία παιχνίδια.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Νις. Το γκολ ο Λε Ντουαρόν στο 12’.

Παίζει σταθερά καλά στα τελευταία παιχνίδια, την περασμένη εβδομάδα αξιοποίησε ξανά την έδρα της ξεπερνώντας με 1-0 το εμπόδιο της Νις. Δεν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ, κινδύνεψε δύο φορές στη συνέχεια με την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος, έπαιξε κυρίως για να προστατέψει το προβάδισμα, το κατάφερε και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Ρουά, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Ρεμς, επέκτεινε το αήττητο στις τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0), παρέμεινε οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, στο +2 απ’ το Στρασβούργο.

Δεν έχει καλή παράδοση στην έδρα της Αζαξιό (ένα διπλό σε 11 επισκέψεις), αλλά η νίκη είναι το μοναδικό ζητούμενο, που θα την κρατήσει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στις 16 φετινές εξόδους της πανηγύρισε τρία διπλά (3-5-8).

Εξέτισε ο καλός χαφ Λες Μελού, τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Λαλά.