*Με over2.5+g/g oλοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Αζαξιό μετράει δύο συνεχόμενες νίκες στην έδρα της απέναντι στη Λυών.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Στη χειρότερη της εμφάνιση για φέτος, δέχτηκε εκτός έδρας συντριβή με 7-1 από τη Μονακό, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι που δε χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 6′, για να μειώσει προσωρινά σε 2-1 στο 11ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη συνέχεια και με χατ-τρικ του Μπεν Γιέντερ ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με το δείκτη του σκορ να δείχνει 5-1. Το τελικό 7-1 διαμορφώθηκε με δυο γκολ του Εμπολό στο 63ο και το 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την πολύ κακή αυτή εμφάνιση ακολούθησε ο αποκλεισμός της στη φάση των “32” του Κουπ ντε Φρανς, μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Τουλούζ. Δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 66′ και εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια της Αζαξιό να διαμορφώνουν το τελικό 2-0 τρία λεπτά αργότερα!

Η Αζαξιό μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες στην Ligue 1, έχοντας αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις δύο από αυτές. Έχει υποχωρήσει στη 18η θέση της βαθμολογίας, οριακά εντός ζώνης υποβιβασμού, με το Στρασβούργο να υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Αδυνατεί να εκμεταλλευτεί την παραδοσιακά δυνατή της έδρα, μετράει μόλις 2 νίκες στα 9 παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα στο “Stade François Coty” για το πρωτάθλημα.

Αμφίβολος ο υπερπολύτιμος Μπελαϊλί. Σταθερά εκτός οι Κονέ, Κουταντέρ, Μαρσετί, Σπαντανούντα, Αμουμά, Τουζγκάρ και Μπαρέτο.

ΑΖΑΞΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5+n/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*Έχει δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-2 απέναντι στο Στρασβόυργο, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες και τιμωρήθηκε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα τρίλεπτο (29′, 32′), κόντρα στη ροή του αγώνα. Μείωσε σε 1-2 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45+’), είχε 17 τελικές στο β’ μέρος, αλλά αποδείχθηκε εξαιρετικά άστοχη -μόλις 2 εντός στόχου- και μοιραία δεν κατάφερε να διασπάσει ξανά την αντίπαλη άμυνα. Έτσι, το 1-2 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εκτός έδρας της ερασιτεχνικής Τσάμπερι με 0-3 και πήρε την πρόκριση στη φάση των “16” του Κουπ Ντε Φρανς. Κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο και με δύο τέρματα του Λακαζέτ προηγήθηκε με 0-2 στο 33′. Ο Γάλλος επιθετικός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία τρία της παιχνίδια για τη Ligue 1 (0-1-2). Έχει υποχωρήσει στην 9η θέση της βαθμολογίας, στο -12 πλέον από την 5η Ρεν και την τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, έχοντας παιχνίδι λιγότερο. Τραγική η εκτός έδρας παρουσία της για τα δεδομένα της, μετράει μόλις 2 νίκες σε 9 παιχνίδια πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της.

Παραχώρησε δανεικό τον Τόκο-Εκαμπί από τη Ρεν. Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.